Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nechcete o Vánocích přibrat? Musíte mít aktivní pohyb

Zdraví

  6:17
PRAHA - Vánoční hodování vystaví nezřízeným jedlíkům nepříjemný účet v podobě kil navíc. Jen štědrovečerní večeře je kalorickou bombou, po husté rybí polévce následuje smažený kapr s bramborovým salátem, pak mísa cukroví, k tomu na zapití limonády, pivo, vermuty a tvrdý alkohol.

Sport (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Kdo si chce vánočních pochoutek užít a nepřibrat, neměl by zapomínat na aktivní pohyb, varují odborníci. Aby se člověk zbavil energie přijaté v podobě tradičního smaženého kapra s bramborovým salátem, musel by například tři hodiny cvičit, 2,5 hodiny vydatně tančit nebo čtyři hodiny řádně luxovat, spočítali odborníci.

Kolik můžete přibrat o Vánocích?
Vánoční příjemHmotnostEnergie
vánočka 100 g1516 kJ
linecké koláčky 100 g2400 kJ
houbový kuba 200 g3486 kJ
rybí polévka 300 ml1324 kJ
bramborový salát 200 g1766 kJ
smažený kapr 250 g2139 kJ
kolové nápoje 1000 ml 1630 kJ
capuccino 150 g 273 kJ
pivo desetistupňové 1000 ml 1310 kJ
vosí hnízda 200 g1442 kJ

Aktivní pohyb kromě toho, že si pak člověk vánoční pochoutky lépe vychutná, přispívá i k tvorbě endorfinů. Stačí půl hodiny a začnou se v těle tvořit látky, které velkým dílem přispívají ke zlepšení psychické kondice a dostaví se dobrá nálada.

Lidé se domnívají, že když se celé svátky nezastavili a pořád něco dělali, neměli by přibrat. Pokud ale průběžně stále něco jedí a mlsají, tak jen domácími pracemi mnoho tuku nespálí. Při jednostranném pohybu většinou zatěžují jen omezené svalové skupiny, nebo se unaví spíše psychicky.

Vyražte na procházku

Kalorický výdej spojený s domácími činnostmi není příliš vysoký. Při čtvrthodinovém přitesávání stromečku do stojánku vydá člověk 200 kilojoulů, stejné množství energie ho stojí půlhodinové zdobení stromku. Pokud třikrát za den vyluxuje, spálí 600 kilojoulů. Při zabíjení kapra vydá vzhledem k psychickému stresu 150 kilojoulů, při vaření štědrovečerní večeře 400 kilojoulů a při hodinové procházce na půlnoční mši 1000 kilojoulů. Příjem energie z vánočních pokrmů ale bývá vyšší.

Proto odborníci radí vydat se například na rodinnou vycházku do přírody, za minutu chůze spálí tělo 20 kilojoulů. Kdo tráví svátky na horách, může třeba lopatou odházet sníh kolem domu, za minutu tak spálí 30 kilojoulů. Půlhodina strávená na bruslích nebo běžkách vydá na 1200 kilojoulů.

Autoři: ,

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...