Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
4. března 2016 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Léčba astmatu je v Česku na vysoké úrovni, říká alergolog

Astma (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Astma (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Máme k dispozici ty nejmodernější a nejúčinnější léky, přesto si toho někteří pacienti neváží a sami si léčbu astmatu komplikují, popisuje docent Jaromír Bystroň, primář oddělení alergologie a klinické imunologie Fakultní nemocnice Olomouc.

LN Jak by měla vypadat správná lékařská péče o astmatika?
Primárně by se o něj měl starat jeho praktický lékař. Ten by měl na základě informací získaných z podrobné anamnézy, pečlivého fyzikálního a případně základních laboratorních vyšetření zvážit, zda je schopen pacienta léčit sám nebo požádá o konzultaci specialistu. Praktický lékař by měl být schopen rozpoznat a účinně léčit takzvané interminentní astma, kdy jsou pacienti postiženi jen občasnými stavy přechodné dušnosti, jež ustupují po podání léků na uvolnění průdušek. Zvládnout by měl i takzvanou perzistující lehkou formu astmatu, kdy dechové potíže přicházejí pravidelněji v lehčí formě během dne, případně noci, ale velmi dobře reagují na úlevovou léčbu a nízké dávky základní protizánětlivé léčby.

LN Kdy nastává čas vyhledat specialistu?
Pokud je základní protizánětlivá léčba nedostatečně účinná a pacient i přes její pravidelné podávání potřebuje opakovaně léčbu úlevovou, pak hovoříme o středně těžkém astmatu. U této formy astmatu by měl praktický lékař zvážit, zda pacienta odeslat na konzultaci k alergologovi či pneumologovi. U pacientů s těžkou formou astmatu je vhodné vyšetření specialisty obou odborností. Pro pacienty se zvláště těžkými a obtížně léčitelnými formami astmatu jsou zřízena specializovaná Centra léčby těžkého astmatu, která jsou vesměs ve fakultních nemocnicích a spolupracují v nich specialisté obou odborností.

LN Jak může astmatikovi pomoci alergolog a jak pneumolog?
Oba specialistné mohou u pacienta uskutečnit podrobné vyšetření podle svých odborností. Příčiny astmatických dušností mohou být alergické i nealergické, což je třeba u pacienta identifikovat. Záleží na praktickém lékaři, kam se rozhodne svého pacienta odeslat, a následně je na rozhodnutí specialisty, zda bude vyžadovat další vyšetření u lékaře další odbornosti. Alergolog či klinický imunolog může přispět k diagnóze kožními testy, speciálními krevními testy a imunologickým vyšetřením. Pneumolog pak může provést podrobné funkční vyšetření dýchacích cest s využitím zobrazovacích metod, jako je rentgen nebo výpočetní tomografie, případně bronchoskopie, a tak upřesnit funkční či strukturální postižení dýchacích cest a k odlišit astmata od jiných závažných onemocnění dýchacích cest. U středně těžkých a zejména těžkých forem astmatu je spolupráce obou odborností nezbytná. Po stanovení diagnózy, který by měla co nejpřesněji identifikovat původ potíží a mechanismy spouštějící opakované ataky dušnosti, a po volbě co nejúčinnější léčby se rozhodne, zda pacienta bude primárně sledovat alergolog, pneumolog či praktický lékař. Nezbytnou součástí léčby astmatu je spolupráce mezi lékařem a pacientem, případně jeho rodinou. Astmatik a současně alergik často potřebuje úpravy prostředí, ve kterém žije, a mnohdy i úpravy pracovního a stravovacího režimu. Pravidelné podávání léků se bez dobré spolupráce s pacientem neobejde. Pokud se astmatik naučí svému onemocnění rozumět a dodržuje režimová i léčebná opatření, výsledek léčby je velmi dobrý a pacient z něj dlouhodobě profituje. Naopak nedodržování těchto opatření vede k exacerbacím, tedy atakám nového vzplanutí potíží. Průduškové astma je chronické zánětlivé onemocnění, často geneticky založené, u něhož je celoživotní riziko vzplanutí, a proto je tak důležité, aby pacient respektoval léčbu a režimová opatření.

LN Co naopak brání úspěšné léčbě?
Léčba průduškového astmatu je v České republice na vysoké úrovni. I přes mnohé stížnosti, jak je náš zdravotnický systém drahý, ve skutečnosti je pro pacienty velmi vstřícný a na vysoké odborné úrovni, což by mělo být vyváženo optimální spoluprací pacientů s lékaři, aby léčba byla co nejefektivnější. Naši pacienti dostávají nejmodernější a nejúčinnější léky, které jsou ve světě k dispozici. Tuto léčbu navíc mají z drtivé části hrazenou ze zdravotního pojištění. Ne všichni si ale tyto vymoženosti plně uvědomují a sami si léčbu komplikují. Léky neužívají podle doporučení svých lékařů ani s nimi dostatečně nespolupracují. Ze strany lékařů by pak měla být patrná vstřícnost a empatie k pacientům, která musí být doplněna racionálním ekonomickým myšlením při indikaci laboratorních vyšetření a předpisu léků, aby nedocházelo ke zbytečnému plýtvání s finančními prostředky našeho zdravotnictví.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.