1. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Lékařské prohlídky i pro zaměstnance na dohodu

Doktor - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doktor - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Lékařským preventivním prohlídkám se budou muset od 1. dubna podrobit též osoby vykonávající práci na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, což podle zástupců zaměstnavatelů povede ke zvýšení jejich organizační a finanční zátěže. Mohou prý nastat absurdity, kdy si firmy najmou pracovníky dohodou o provedení práce na pár hodin a ti budou muset kvůli tomu absolvovat prohlídku.

"Lékařská prohlídka bude nutná bez ohledu na to, jakou práci budou zaměstnanci vykonávat a jak dlouho. Platí to i pro osobu, která bude na základě dohody například jednorázově přednášet či vést školení," řekla specialistka na pracovní právo Ambruz & Dark/Deloitte Legal Jana Neumannová.

Pokud se zaměstnanec vstupní lékařské prohlídce nepodrobí, bude navíc považován za zdravotně nezpůsobilého k výkonu práce. Firmy jsou vůči nastavení povinných lékařských prohlídek velmi kritické.

ČTĚTE TAKÉ:

Zaměstnavatelé by měli jen za vstupní prohlídku zaplatit 500 korun, upozornil mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. Podniky prý navíc neobdržely jasný výklad a není vydán metodický pokyn a postup. "Je to nešťastné, nesmyslné a věřím, že se to rychlou novelou zruší," doplnil prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Ředitel poradenské firmy Neumann & Partners Ondřej Hlaváček chápe novou povinnost jako snahu sledovat změnu zdravotního stavu pracovníka v průběhu zaměstnání. V této souvislosti je podle něj evidentní, že uchazeči s chronickým onemocněním budou proti ostatním v nevýhodě. "Ve snaze ochránit zaměstnance před nemocemi z povolání se tak tato novela opět obrátí proti nim. Jak klasické," poznamenal.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Zaměstnavatelé mohou podle Neumannové využít přechodné ustanovení zákona, podle něhož je možné postupovat ještě rok dle stávající právní úpravy.

Lze tedy prý očekávat, že většina zaměstnavatelů s 1. dubnem pracovně-lékařské prohlídky pro osoby pracující na základě dohod nezavede a vyčká, zda ministerstvo zdravotnictví vydá novelu zákona o specifických zdravotních službách, po které již dnes volají zástupci zaměstnavatelů i odborná veřejnost.

ČTK, Lidovky.cz