Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na hubnutí nejste sami, odborníci pomůžou

Zdraví

  7:00
Cesta ke štíhlé linii bývá trnitá a málokdo ji zvládne celou sám. Pomůžou na ní odborníci, kteří umí sestavit hubnoucí plán na míru.

Nestačí „jen tak“ méně jíst a více se hýbat. Odborník poradí, co potřebuje právě vaše tělo. foto: Shutterstock

Novoroční předsevzetí, že zhubnete, vypadá zpočátku jednoduše, jenže už po pár týdnech obvykle nastávají problémy. Klasická rada "méně jíst a více se hýbat" má sice něco do sebe, ale bohužel ne vždy je hubnutí tak jednoduché.

Každý člověk je jiný a stejně jako se liší jeho zaměstnání, biorytmus i vztah k pohybu a metabolismus, tak by měla být odlišná i hubnoucí strategie vedoucí k úspěchu. To, co funguje u vašich přátel, totiž nemusí fungovat u vás. Proto je dobré poradit se s odborníky, kteří vám pomůžou a sestaví hubnoucí plán na míru vašim potřebám.

Když jde o zdraví

K častým důvodům, proč lidé začínají uvažovat, že by měli zhubnout, patří zdravotní problémy související s nadváhou a obezitou. Pokud vás trápí například diabetes II. typu, kardiovaskulární onemocnění nebo poruchy metabolismu, je dobré se se svými hubnoucími pokusy svěřit lékaři. Ten vás může odeslat do specializované obezitologické ambulance.

Hubnutí - ilustrační foto.

"Pečujeme nejen o obézní pacienty, ale i o ty, kteří mají větší nadváhu spojenou s dalším onemocněním. Rozhodující pro budoucí úspěch je, zda má člověk zájem se svou hmotností něco dělat a neočekává, že lékař vyřeší jeho problémy za něj," vysvětluje obezitolog Martin Matoulek ze III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Součástí lékařské péče je vedle zhodnocení jídelníčku také vyšetření zdravotního stavu, včetně speciálních laboratorních testů. Dojde ale i naměření obvodu pasu, jeden z důležitých ukazatelů nadváhy.

Zdravým pomůže nutriční specialista

Z výsledků těchto vyšetření dokáže lékař vyčíst důvod, proč byly vaše dřívější hubnoucí pokusy neúspěšné. Umí objevit skryté zdravotní problémy, jako například poruchu štítné žlázy, anebo naopak vyvrátit vaše domněnky o tom, proč se vám nedaří hubnout. "Ženy často svádí nadbytečné kilogramy na užívání hormonální antikoncepce nebo nástup klimakteria. Obecně se ale úloha hormonů přeceňuje, za nárůstem hmotnosti se obvykle skrývá změna životního stylu a větší energetický příjem," dodává lékař. Pokud chcete pouze zhubnout a zatím vás netrápí vážné zdravotní problémy, domluvte si konzultaci s nutričním specialistou. Ten vám poradí s vyváženým jídelníčkem a současně odhalí vaše dietní chyby. "Nutriční terapeut vám nebude nutit drastické diety, po jejichž skončení znovu naberete, ale pomůže vám zvládnout dlouhodobé změny ve vašem životním stylu," popisuje Karolína Hlavatá, nutriční terapeutka z Endokrinologického ústavu v Praze. Dobrý nutriční terapeut by ostatně měl mít také odpovídající vzdělání -zpravidla jde o absolventy vyšší odborné nebo vysoké školy.

Dieta - ilustrační foto

Dobrý odborník nenabízí všem stejná řešení ani neslibuje žádné zázračné výsledky už za pouhý měsíc. Připravte se na pomalý proces: zdravé je shazovat zhruba půl kilogramu až jeden kilogram týdně, ne víc. Ještě před první návštěvou si týden až dva zapisujte vše, co během dne sníte. Právě rozborem jídelníčku hubnutí s nutričním terapeutem začíná. "Cílem naší práce je naučit vás jíst tak, že nejen zhubnete, ale ještě si pochutnáte. Nemá smysl nutit někoho, kdo miluje klobásy, aby najednou jedl jen sóju," upozorňuje Hlavatá.

Jídelníček na míru vašemu metabolismu slibuje také komplexní nutriční typologie. Ta vychází mimo jiné z ajurvédy, tradiční čínské medicíny a holistického přístupu.

Jedna návštěva málokdy stačí

V případě, že máte za sebou už několik neúspěšných hubnoucích pokusů a ztrácíte motivaci, je užitečné poradit se s odborníkem přes duši. "Psycholog může být užitečný, když máte pocit, že vám štíhlejší postava není souzená, opakovaně se pouštíte do diet, které nejste schopni dodržet, nebo máte dojem, že vám okolí při snaze zredukovat váhu hází klacky pod nohy," říká psycholožka Šárka Slabá ze III. interní kliniky 1. LF a VFN.

Psycholog vám také dokáže pomoci, když vás kvůli kilům navíc trápí nízké sebevědomí nebo máte problémy ve vztazích a jídlo berete jako berličku. Pak vás čeká dlouhodobější péče. "Většina lidí potřebuje přijít víckrát, protože bývá nutné pracovat ve více oblastech a není možné všechny změny v životě provést najednou," upozorňuje Slabá.

Někdo ale potřebuje také intenzivnější kontakt se svým poradcem na hubnutí, protože nezvládá krize doprovázející shazování kil. "Kouč vám dává zpětnou vazbu, povzbudí, motivuje do vhodné sportovní aktivity, pochopí, zformuluje společně s vámi optimální plán, díky kterému dospějete k danému cíli, a trvale drží vaši motivaci," vysvětluje wellness koučka Monika Divišová z pražského centra Wellnessia. Tato služba v sobě zahrnuje nejen sestavení jídelníčku, ale také fitness plán, metody zvládaní stresu a relaxaci.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!