Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nadstandard? Největší zájem je o lehkou sádru

Pacient v nemocnici - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pacient v nemocnici - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Nemocnice už celý měsíc nabízejí nadstandardy. Jde o lehké sádry, lepší nitrooční čočky a některá očkování. Podle zpráv z nemocnic chtěli pacienti hlavně sádru.

Pacienti se na nadstandardy ptali od prvních dní roku, museli počkat, než nemocnice spočítají, kolik se bude za nadstandard vybírat. Pojišťovna hradí standard a pacient doplatí, na co úhrada pojišťovny nestačí. Na přednostní operaci u vybraného odborníka si pacienti zatím legálně připlatit nemohou.

Pokles zájmu zaznamenala například Nemocnice Na Homolce. Loni v prvním čtvrtletí dávala tamní chirurgická ambulance měsíčně průměrně 11 plastových sáder. Letos v lednu si plastovou sádru vyžádali jen dva pacienti. V Ústřední vojenské nemocnici mělo plastovou sádru loni za celý rok zhruba 130 pacientů, letos od začátku roku tři.

INFOGRAFIKA: Kolik zaplatíte za kvalitnější lékařské zákroky?

INFOGRAFIKA: Kolik zaplatíte za kvalitnější lékařské zákroky?

Nadstandardy v lednu zatím nenabízela například Nemocnice Na Bulovce. Počítala ceny všech 18 nadstandardů, aby začala nabízet naráz všechny. Ceníky zveřejní počátkem února. V lednu spustila Bulovka na svém webu informační kampaň pro pacienty. V ní vysvětluje, kdy a proč je nadstandard vhodný a kdy je lepší zůstat u standardu.

ČTĚTE TAKÉ:


Nabídka nadstandardů není pro nemocnice ze zákona povinná, může to ale pro ně být konkurenční výhoda, aby přilákaly pacienty. Mohou nabízet všech 18 nadstandardů, nebo jenom některé. Výdělek za nadstandardy použijí nemocnice k tomu, aby alespoň zčásti pokryly ztráty ze zvýšené DPH, nebo si vylepšily zdroje na platy zdravotníků.

Lékaři nesmějí dávat přednost pacientům, kteří si chtějí připlatit. Každému musejí nabídnout nejprve standard. Pojišťovna zaplatí lékařský výkon, tedy aplikaci obvazu, čoček nebo očkování, a použitý materiál či vakcínu až do výše standardu. K vykázanému výkonu musejí lékaři přidat signální kód, že šlo o ekonomicky náročnější variantu.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?

Testovali jsme plundrové špičky.