130 let
Pstruzi - ilustrační foto

Pstruzi - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Nedostatkem jódu mohou být ohroženy těhotné a kojící ženy

Zdraví
  •   7:00
PRAHA - Česko zařadila Světová zdravotnická organizace (WHO) už v roce 2002 mezi země, které problém nedostatku jódu vyřešily. Některé skupiny obyvatel přesto mohou být ohroženy, hlavně těhotné a kojící ženy, které potřebují jódu víc - pro plod a pro kojené dítě.

Jód je nezbytný pro normální vývoj mozku. Nedostatek jódu má polovina Evropanů. Význam jódu pro lidské zdraví připomíná dnešní Den jódu.

Lidské tělo obsahuje 20 až 30 miligramů jódu, z toho 80 procent je ve štítné žláze jako součást hormonů tyroxinu a trijodtyroxinu, jež ovlivňují v buňkách rychlost látkové přeměny.

Nedostatek jódu se projevuje zvětšením štítné žlázy, zvýšenou únavou a zapomínáním, sklonem k depresím. Klesá plodnost a těhotné ženy častěji potrácejí. Dlouhodobý nedostatek jódu může přispět k rakovině prsu a štítné žlázy. U dětí se zpomaluje duševní vývoj.

V Česku od roku 1996 všichni novorozenci procházejí screeningem na správné fungování štítné žlázy. Vyšetřovány jsou také ty těhotné, u kterých by mohl nedostatek jódu nastat. Plošný screening u těhotných v Česku není a podle gynekologů není nikde na světě. Dospělý potřebuje denně 150 mikrogramů jódu, těhotná až o 100 mikrogramů víc.

Od roku 1995 působí v ČR meziresortní skupina pro řešení jódového deficitu. I jejím přičiněním se v ČR prodává jodidovaná sůl, jódem je obohacována mléčná kojenecká výživa a ovocné přesnídávky, potraviny obohacené jódem dostávají tzv. jódové logo a jodid draselný byl jako léčivo zařazen mezi preparáty hrazené zdravotní pojišťovnou.

Podobně jako nedostatek, ani nadbytek jódu není podle předsedkyně meziresortní komise Lydie Ryšavé dobrý. Proto by příjem potravních doplňků s obsahem jódu měl být uvážený. Přímořské národy si proti vysokým dávkám jódu z mořských řas vypěstovaly odolnost. Vnitrozemce, kteří nemají v pořádku štítnou žlázu, ale mohou vysoké dávky jódu přesahující 600 až 1000 mikrogramů denně dráždit a způsobovat jim dlouhodobé komplikace.

Pokud se v rodině vyskytly problémy se štítnou žlázou, nebo pokud má člověk u sebe na tyto problémy podezření, měl by si dát štítnou žlázu vyšetřit a poradit se s lékařem o používání potravin a doplňků s jódem.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK