Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Omalovánky pomáhají dospělým proti stresu

Zdraví

  6:23
Mami, vrať mi moje pastelky! Omalovánky pro dospělé, které usnadňují soustředění a uvolnění, jsou novým všelékem proti stresu. Zájem o vybarvování obrázků, původně určeného pro děti, ve Francii v poslední době prudce vzrostl, píše agentura AFP.

Díky aromaterapii je možno si ulevit od mnoha běžných potíží, jako je rýma, bolest hlavy, nespavost, únava, stres, bolesti kloubů či bodnutí hmyzem. foto: Shutterstock

Omalovánky pro dospělé, označované jako antistresové či jako terapie uměním, překročily Lamanšský průliv a zaujímají dnes lví podíl mezi zábavou určenou k vyčištění hlavy.

"Loni v červnu jsme vypustili zkušební balonek se stovkou antistresových omalovánek zakoupených od britského vydavatele Coloring for grown-ups. Úspěch byl okamžitý a ohromný," uvádí Anne Le Meurová, vydavatelka Hachette Pratique, z něhož dnes vychází celá paleta francouzských omalovánek, od těch nejjednodušších po ty nejsložitější. Letos v červnu vyjdou čtyři nové typy omalovánek nazvané Džungle, Buddhové, Hollywood a New York.

ČTĚTE TAKÉ:

"O omalovánky je zájem na celém světě. Prodali jsme práva na naše knížky do několika evropských zemí, včetně Británie, která je bude prodávat do Spojených států, ale také do Číny, Jižní Koreje či Ruska. Ve Francii dosáhl náklad kolekce Terapie uměním, která má deset titulů, téměř 300.000 výtisků," říká Le Meurová.

Na důkaz tohoto úspěchu je pět knížek s omalovánkami pro dospělé vydaných nakladatelstvími Marabout, Hachette Pratique, Dessain a Tolra, od začátku letošního roku mezi patnácti nejprodávanějšími knihami měsíce.

"Tato činnost, která vyžaduje klid a soustředění, vzbuzuje čím dál tím větší zájem. Lidé jsou dnes tolik stresováni: neustále jim vyzvánějí mobily, sledují internet, sociální sítě. Potřebují se uvolnit. Tvoří rukama, aniž by k tomu potřebovali nějakou zvláštní dovednost, a to vede k uvolnění," vysvětluje Anne Le Meurová.

"Mezi zájemci jsou především ženy všeho věku, od mladých dívek po velmi staré dámy," dodává. "Vybarvování omalovánek je jakýmsi návratem do dětství, my však nabízíme různá témata a ilustrace s kulturní vazbou," říká Anne Le Meurová. "Ilustrátoři byli zpočátku naší nabídkou poněkud zaskočeni. Pak je to však začalo bavit: mají úplnou volnost ve výběru tématu," doplňuje.

Kreslířka Národního muzea dějin přírody Marthe Mulkeyová tak ilustrovala Začarovaný les či Malá a velká zvířata, Hélne Gédouinová z nakladatelství Marabout, které vydává mimo jiné Tajnou zahradu Johanny Basfordové, jíž se od února prodalo 44.000 výtisků, vyzdvihuje terapeutické účinky omalovánek na dospělé.

Graffiti

A "umělci" se nespokojují tím, že by vybarvovali obrázky v soukromí. Hrdě sdílejí své výtvory na internetu, na svých blozích, na YouTube a Instragramu. Omalovává se často v kruhu rodinném nebo s přáteli. "Konečně tu je užitečná knížka," ujišťuje Sabrina, když se podělila o svou omalovánku na YouTube. "Obdivujte moje umělecké dílo," žádá jiná uživatelka internetu. "Když jsem to dokončila, dívám se na to jako na obraz," píše nadšeně další.

Od středověkých zahrad po bájná místa, od Orientu po New York a Paříž, každý si najde něco, co ho zaujme. Nezapomnělo se ani na tvůrce graffiti, kteří se mohou pustit do street art v klidu domova s omalovánkami nazvanými "Graff. Umění ulice", které spojují umělecké fresky z celého světa, jež je možno vybarvovat podle libosti.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!