Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Otužovat se pomáhá, ale ne ve vaně. Jak začít a na co si dát pozor?

Zdraví

  5:05
Lidé se v souvislosti s koronavirovou pandemií víc soustředí na svou fyzičku. A někteří začali také s otužováním. Na co bychom si při něm měli dát pozor?

Otužování (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Předseda České otužilecké unie Vladimír Komárek říká, že otužování podporuje imunitní systém, prokrvuje tělo a posiluje kardiovaskulární soustavu. „Působí proti nemocem z nachlazení, ale také proti alergiím, vředové chorobě, hypertenzi a některým nervovým chorobám či psychickým poruchám,“ vyjmenovává otužilec.

„V případě nemocí z nachlazení platí, že otužilý člověk má větší naději, že neonemocní,“ vysvětluje Komárek. „Pokud přece onemocní, pak má nemoc lehčí průběh a dříve odezní. Před covidem-19 otužování sice ochránit nemůže, silnější imunitu však získáte.“

Doba přeje otužování, ale dejte pozor na rizika. Jak začít a na co si dát pozor?

Člověka, který se po běhání osprchuje vlažnou vodou, ještě nelze považovat za otužilce. Podle předsedy otužilecké společnosti je jím člověk, který je schopen celoročně plavat několik minut v přírodních vodách.

Pozor na omrzliny

Při otužování je dle Vladimíra Komárka nutné dodržovat několik zásad: respektování věku a zdravotního stavu, dlouhodobost, soustavnost a postupnost. „Otužovat se může každý zdravý člověk. O otužování nemocných však musí rozhodnout lékař,“ říká. „Trénink otužilosti pak probíhá dlouhodobě, nejlépe je začít v dětství a otužovat se celoživotně. Otužovat se lze i denně. Příznivé účinky se projeví nejdříve za tři až čtyři týdny. Pokud bychom s otužováním přestali, zvýšená otužilost by během několika týdnů opět poklesla.“

Proto je dle předsedy otužilecké unie důležitá soustavnost. „Po delším přerušení otužování, například kvůli nemoci, zranění, pobytu v teplých krajích a podobně, je třeba začít téměř od začátku,“ varuje Vladimír Komárek.

Důležitá je podle něj také postupnost. Začínáme na méně intenzivních, chladných místech a pokračujeme k intenzivnějším, prodlužujeme i dobu otužování.

Ledový muž a voda, která rozklepe zuby. Guru otužilců Wim Hof v exkluzivním rozhovoru radí, jak posílit imunitu

„Kromě vody je možné se otužovat vzduchem, je to mnohem jednodušší a přístupnější. Nejlépe je pak začít s otužováním v létě,“ vysvětluje šéf otužilců. „Vzduch může na tělo působit při sportu nebo při práci. Stačí zvolit oblečení, které umožní přístup vzduchu k tělu. Specifickou formou otužování vzduchem je vzdušná lázeň, což je působení vzduchu na celé tělo nebo jeho většinu. Při zvýšeném proudění a vlhkosti vzduchu je za chladného počasí třeba dát pozor na omrzliny.“

Nejprve žínka nebo ručník

Nejúčinnější je dle Komárka otužování vodou. Voda odvádí při styku s tělem teplo více než dvacetkrát rychleji než vzduch. „Začátečníci mohou začít omýváním mokrou žínkou, houbou či vlhkým ručníkem,“ vysvětluje zkušený otužilec. „Když si tělo zvykne na omývání, lze přistoupit k vyšším fázím – k polévání nebo sprchování. Nejúčinnější je studená koupel v potoce, řece, moři a podobně.“

Polehávání ve vaně se studenou vodou podle Komárka naopak není vhodné. „Nedostatek místa ve vaně totiž neumožňuje intenzivnější pohyb, byť třeba jen napodobování plavání,“ vysvětluje otužilec. „Tělo bez pohybu by snadno nežádoucím způsobem prochladlo.“

Cvičení

A jak dlouho se máme otužovat vodou? Omývání může probíhat tři až čtyři minuty, polévání nebo sprcha jednu až dvě minuty. Doba koupele v přírodě bude trvat podle toho, jaká je teplota vody, vzduchu a jaké úrovně otužilosti již jedinec dosáhl.

Válení ve sněhu

Otužování je vhodné provádět několikrát denně. Začít by se mělo ráno cvičením při otevřeném okně, na balkoně nebo venku, oblečení by mělo být minimální. Vhodné je pokračovat ranním mytím minimálně poloviny těla studenou vodou nebo raději studenou sprchou. Starší lidé mohou začít třením mokrým froté ručníkem a pak suchým.

Ledový muž, který učí svět dýchat a posilovat imunitu. Příběh 21násobného rekordmana Wima Hofa

Pokud se naskytne možnost, je dobré se proběhnout ranní rosou, v zimě v čerstvě napadaném prachovém sněhu. Vyválení se v čistém sněhu pak může být pro otužilé zajímavou zábavou.

V normální epidemiologické situaci se můžeme otužit i cestou do práce nebo školy, pokud se oblékneme lehce a jdeme rychle. Po práci může následovat další otužování v přírodě. Nadměrné oblékání a přetápění místností, zvlášť ložnic, získanou otužilost snižují.

„Fyzická kondice není při začátku otužování tak zásadní, postupem času si ji otužilec tréninkem zvýší, pohlaví zde není důležité. Mezi organizovanými otužilci navíc narůstá procento žen. Dřív jich byla čtvrtina, teď už skoro třetina,“ říká otužilec Vladimír Komárek.

Před plaváním je vhodné se prohřát během nebo rozcvičkou. Po plavání je opět vhodné dodat tělu teplo pohybem, případně teplým nápojem. Velmi žádoucí je mít parťáka, případně alespoň doprovod, který by při neočekávaných problémech mohl zasáhnout či přivolat pomoc. Nejlépe je toho možné dosáhnout v otužileckém klubu. K otužování můžeme vést i děti. A hodí se i pro seniory. Ti by však měli být přece jen opatrnější.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!