Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Příletová karta. Praha plánuje kvůli ebole zpřísnění kontrol na letišti

Letiště (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Bezpečnostní rada státu schválila kvůli epidemii eboly zavedení kontrol všech pasažérů přilétajících do Prahy. Rozhodla také o aktivaci armádního zdravotnického zařízení v Těchoníně na Orlickoústecku, které by mohlo sloužit jako záložní nemocnice s osmi lůžky pro pacienty s ebolou.

„Je důležité, aby se nám podařilo zjistit co nejdříve všechna možná rizika, která souvisí se zavlečením eboly do České republiky,“ uvedl po jednání rady premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Cílem kontrol je podle něj především získat informace o cestujících, aby bylo možné včas reagovat a identifikovat rizikové osoby. V Česku se objevilo několik případů podezření na tuto nebezpečnou infekční chorobu, žádný se však nepotvrdil.

Počet zemřelých pacientů s ebolou, většinou v Africe, vzrostl téměř na 4500 lidí, míra úmrtnosti je nyní 70 procent. Světová zdravotnická organizace se obává, že během dvou měsíců by mohlo týdně přibývat 5000 až 10 000 nových případů nákazy.

Příletová karta

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) k plánovaným kontrolám na ruzyňském letišti řekl, že všichni cestující mířící do Prahy vyplní už v letadle příletovou kartu. V ní mimo jiné uvedou, odkud přilétají a kde se pohybovali v uplynulých 42 dnech, což je dvojnásobek inkubační doby pro onemocnění ebolou.

Cizinci také oznámí, kde se budou v ČR pohybovat. Cestující, kteří uvedou, že v uplynulých šesti týdnech navštívili státy rovníkové Afriky, kde je epidemie eboly na vzestupu, budou muset vyhledat na Letišti Václava Havla pracoviště epidemiologické služby. Bude jim tam změřena teplota a bude provedeno další šetření s cílem zjistit, s kým přišli v rizikových zemích do kontaktu. Kdyby se u cestujícího objevily příznaky nemoci, získané informace umožní kontaktovat ty, kteří by byli ohroženi nákazou.

„Nejsou to stovky ani desítky lidí, spíše jde o jednotlivce,“ uvedl ministr k počtu lidí, jichž by se mohla úplná kontrola týkat. Sobotka připomenul, že Česko nemá přímé letecké linky do zemí čelících epidemii eboly.

ČTĚTE TAKÉ:

„Nepůjde určitě o odběr krve, nepředpokládáme žádná invazivní vyšetření,“ zdůraznil Němeček s tím, že laboratorní vyšetření by muselo provést specializované zařízení v Německu. Zavedení kontrol bude mít podle Němečka formu nařízení hlavního hygienika, vydáno bude v pondělí v souladu se zákonem, o ochraně veřejného zdraví a uplatňováno začne být zřejmě od následujícího dne. Nyní na letišti stálá epidemiologická služba není, epidemiologové jsou přivoláváni v případě potřeby, řekl ministr. Náklady na stálou službu teprve budou vyčísleny, dodal.

Centrum pro léčbu

Zprovoznění Centra biologické ochrany v Těchoníně pro léčbu podle ministra bude záležitostí příštího týdne. Centrum není zdravotnickým zařízením vybaveným k léčbě a armáda nedisponuje dostatkem kvalifikovaných odborníků pro tento typ infekce, poznamenal Němeček. Potřeba budou podle něho desítky specialistů.

Proto bude nutné zajistit personál i z civilních složek, který by si společně zařízení vyzkoušel včetně vzájemné spolupráce. Následně by byl pouze v pohotovosti na telefonu. Těchonínské zařízení by sloužilo v případě, že by dvě lůžka vyčleněná v pražské nemocnici Bulovka byla obsazena.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...