Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Právo na eutanazii. Většina Slováků ho podporuje

Zdraví

  6:25
BRATISLAVA - Většina Slováků podporuje právo těžce nemocných na eutanazii, tedy usmrcení nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu agentury Focus. Tématu se chopili liberálové, kteří zahájili debatu o zavedení možnosti pro pacienty s nevyléčitelnou nemocí udělit souhlas s ukončením jejich života. V současnosti je eutanazie na Slovensku stejně jako v ČR nelegální.
Eutanazie

Eutanazie foto: Shutterstock

Právo na asistovanou sebevraždu v případě vážné nemoci podpořilo v sondáži 55,9 procenta obyvatel Slovenska. Opačný názor vyslovilo 35,4 procenta respondentů. S eutanazii souhlasili zejména obyvatelé větších měst a mladší generace.

ČTĚTE TAKÉ:

Opoziční strana Svoboda a solidarita (SaS), která si průzkum objednala, využila jeho výsledky k zahájení debaty o eutanazii. "Současný stav není dobrý. Přináší mnohým lidem nesnesitelnou a nezvratitelnou bolest, nutí je k prodlužování utrpení a k nedůstojnému závěru života," řekla místopředsedkyně SaS Jana Kiššová.

Snášet utrpení

Nikdo podle ní nemá právo vyžadovat od jednotlivce, aby snášel utrpení způsobené nevyléčitelnou bolestí. Kiššová připomněla, že některé formy eutanazie na Slovensku jsou nyní trestány stejně jako úkladná vražda, za kterou viníkovi hrozí dlouholeté vězení.

SaS v minulosti coby vládní strana neúspěšně navrhovala například zmírnění trestů za držení marihuany nebo zavedení registrovaných partnerství osob stejného pohlaví.

Kde je eutanazie legální?

Eutanazii dosud legalizovaly Belgie, Lucembursko a Nizozemsko. V některých dalších státech platí takzvaná asistovaná sebevražda, tedy sebevražda vykonaná s pomocí jiné osoby.

Výsledkem diskuse ohledně práva na usmrcení člověka na jeho žádost má být předložení návrhu na zavedení eutanazie do právního řádu země. Eutanazii podle očekávání už odmítly křesťansky orientované strany, dříve tak učinila i církev. Představitelé katolické církve, ke které se hlásí většina obyvatel Slovenska, tvrdili, že eutanazie zcela popírá lidskou důstojnost.

Proti umožnění eutanazie v Česku se v srpnu vyslovil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Eutanazie je podle něj prolomením jisté hranice a v této souvislosti lidský život označil za posvátný. Ministr tak reagoval na případ v Lužické nemocnici v Rumburku, kde je tamní bývalá zdravotní sestra podezřelá z vraždy sedmdesátileté těžce nemocné pacientky.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat