Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Právo na eutanazii. Většina Slováků ho podporuje

Eutanazie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eutanazie | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Většina Slováků podporuje právo těžce nemocných na eutanazii, tedy usmrcení nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu agentury Focus. Tématu se chopili liberálové, kteří zahájili debatu o zavedení možnosti pro pacienty s nevyléčitelnou nemocí udělit souhlas s ukončením jejich života. V současnosti je eutanazie na Slovensku stejně jako v ČR nelegální.

Právo na asistovanou sebevraždu v případě vážné nemoci podpořilo v sondáži 55,9 procenta obyvatel Slovenska. Opačný názor vyslovilo 35,4 procenta respondentů. S eutanazii souhlasili zejména obyvatelé větších měst a mladší generace.

ČTĚTE TAKÉ:

Opoziční strana Svoboda a solidarita (SaS), která si průzkum objednala, využila jeho výsledky k zahájení debaty o eutanazii. "Současný stav není dobrý. Přináší mnohým lidem nesnesitelnou a nezvratitelnou bolest, nutí je k prodlužování utrpení a k nedůstojnému závěru života," řekla místopředsedkyně SaS Jana Kiššová.

Snášet utrpení

Nikdo podle ní nemá právo vyžadovat od jednotlivce, aby snášel utrpení způsobené nevyléčitelnou bolestí. Kiššová připomněla, že některé formy eutanazie na Slovensku jsou nyní trestány stejně jako úkladná vražda, za kterou viníkovi hrozí dlouholeté vězení.

SaS v minulosti coby vládní strana neúspěšně navrhovala například zmírnění trestů za držení marihuany nebo zavedení registrovaných partnerství osob stejného pohlaví.

Kde je eutanazie legální?

Eutanazii dosud legalizovaly Belgie, Lucembursko a Nizozemsko. V některých dalších státech platí takzvaná asistovaná sebevražda, tedy sebevražda vykonaná s pomocí jiné osoby.

Výsledkem diskuse ohledně práva na usmrcení člověka na jeho žádost má být předložení návrhu na zavedení eutanazie do právního řádu země. Eutanazii podle očekávání už odmítly křesťansky orientované strany, dříve tak učinila i církev. Představitelé katolické církve, ke které se hlásí většina obyvatel Slovenska, tvrdili, že eutanazie zcela popírá lidskou důstojnost.

Proti umožnění eutanazie v Česku se v srpnu vyslovil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Eutanazie je podle něj prolomením jisté hranice a v této souvislosti lidský život označil za posvátný. Ministr tak reagoval na případ v Lužické nemocnici v Rumburku, kde je tamní bývalá zdravotní sestra podezřelá z vraždy sedmdesátileté těžce nemocné pacientky.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...