Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Právo na eutanazii. Většina Slováků ho podporuje

Eutanazie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eutanazie | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Většina Slováků podporuje právo těžce nemocných na eutanazii, tedy usmrcení nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu agentury Focus. Tématu se chopili liberálové, kteří zahájili debatu o zavedení možnosti pro pacienty s nevyléčitelnou nemocí udělit souhlas s ukončením jejich života. V současnosti je eutanazie na Slovensku stejně jako v ČR nelegální.

Právo na asistovanou sebevraždu v případě vážné nemoci podpořilo v sondáži 55,9 procenta obyvatel Slovenska. Opačný názor vyslovilo 35,4 procenta respondentů. S eutanazii souhlasili zejména obyvatelé větších měst a mladší generace.

ČTĚTE TAKÉ:

Opoziční strana Svoboda a solidarita (SaS), která si průzkum objednala, využila jeho výsledky k zahájení debaty o eutanazii. "Současný stav není dobrý. Přináší mnohým lidem nesnesitelnou a nezvratitelnou bolest, nutí je k prodlužování utrpení a k nedůstojnému závěru života," řekla místopředsedkyně SaS Jana Kiššová.

Snášet utrpení

Nikdo podle ní nemá právo vyžadovat od jednotlivce, aby snášel utrpení způsobené nevyléčitelnou bolestí. Kiššová připomněla, že některé formy eutanazie na Slovensku jsou nyní trestány stejně jako úkladná vražda, za kterou viníkovi hrozí dlouholeté vězení.

SaS v minulosti coby vládní strana neúspěšně navrhovala například zmírnění trestů za držení marihuany nebo zavedení registrovaných partnerství osob stejného pohlaví.

Kde je eutanazie legální?

Eutanazii dosud legalizovaly Belgie, Lucembursko a Nizozemsko. V některých dalších státech platí takzvaná asistovaná sebevražda, tedy sebevražda vykonaná s pomocí jiné osoby.

Výsledkem diskuse ohledně práva na usmrcení člověka na jeho žádost má být předložení návrhu na zavedení eutanazie do právního řádu země. Eutanazii podle očekávání už odmítly křesťansky orientované strany, dříve tak učinila i církev. Představitelé katolické církve, ke které se hlásí většina obyvatel Slovenska, tvrdili, že eutanazie zcela popírá lidskou důstojnost.

Proti umožnění eutanazie v Česku se v srpnu vyslovil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Eutanazie je podle něj prolomením jisté hranice a v této souvislosti lidský život označil za posvátný. Ministr tak reagoval na případ v Lužické nemocnici v Rumburku, kde je tamní bývalá zdravotní sestra podezřelá z vraždy sedmdesátileté těžce nemocné pacientky.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...