Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přichycenými klíšťaty netočte, radí parazitolog. Sprcha nestačí, infekci mohou přenášet i larvy

Zdraví

  5:00aktualizováno  5:26
Musíme udělat všechno pro to, aby nás klíšťata vůbec nenapadla. A když už se to stane, musíme je včas a správně odstranit, říká parazitolog Milan Daniel, který se problematice klíšťat dlouhodobě věnuje.

Klíště (ilustrační foto) foto: Shutterstock

LN Kde se musíme před klíšťaty chránit nejvíc?
Rizikovými místy jsou především listnaté a smíšené porosty, zejména jejich okraje zarostlé křovinami a bylinami, včetně okrajů cest. Dále pak zarostlé strže, prohlubně a vodní břehy. S výskytem klíšťat je ale třeba počítat i ve větších parcích a zahradách.

LN Kdy hrozí největší riziko?
Aktivita klíšťat začíná podle místních podmínek v druhé polovině března a končí v první polovině listopadu. Vrchol je obvykle od května do července. Aktivitu ovlivňuje počasí. Český hydrometeorologický ústav proto připravuje v sezoně každodenní desetistupňovou varovnou předpověď na webu www.chmi.cz.

Jak na nemoci od klíšťat? Encefalitida a borrelióźa nejsou jedinými strašáky

LN Jak bychom se měli chovat na místech s předpokládaným výskytem klíšťat?
Oblečení, zejména kalhoty, by mělo být z hladké, světlé látky, na níž se klíště obtížně udrží a je dobře vidět. Měli bychom použít repelent, zejména od kolen níže, při sběru lesních plodů také na ruce a rukávy. V terénu ohroženém klíšťaty by si lidé neměli sedat na zem, ani na pokrývku.

LN Při sbírání hub je riziko vyšší?
Jistě, protože se nebudete pohybovat jen po cestách. Vždycky je dobré si při chůzi občas prohlédnout spodní část nohou a sejmout případná klíšťata. Na klíšťaty ohrožená místa byste s sebou neměl brát psy, a když, tak jen na vodítku. Po návratu je třeba zvířata prohlédnout a klíšťata odstranit.

LN Jak se máme zkontrolovat my?
Prohlédnout si pečlivě celé tělo. Místa nejčastějšího přisátí klíšťat jsou podkolenní jamka, třísla, podpaží a za ušima. U dětí můžeme klíště najít mezi vlasy na hlavě. Klíšťata se však mohou přichytit kdekoliv. Doporučuji při prohlídce použití zrcátka na místa, kam si nevidíme.

LN Je pravda, že nás mohou napadnout i nedospělá klíšťata?
Ano. Mohou nás infikovat i larvy nebo nymfy klíštěte. Nymfy jsou dokonce nejčastějším vývojových stadiem klíšťat, které napadá lidi. Nenasátá larva je v průměru jen 0,8 mm a nymfa 1,2 mm velká.

LN Stačí, když se po návštěvě lesa osprchuji?
Sprchování ani omytí žínkou nestačí! Je nutné prohlédnout tělo a zopakovat to i následující ráno, protože klíště se může pohybovat i několik hodin po těle, než se přichytí. Je nutné najít klíště dříve, než se plně rozvine proces sání krve. Ve slinách klíštěte jsou obsaženy i látky brzdící zánětlivou reakci, takže svědění vyvolané přisátím se dostavuje až po řadě hodin.

LN Proč je vlastně brzké odstranění klíštěte tak nutné?
S postupující dobou sání se u klíštěte zvyšuje sekrece slin. Virus obsažený ve slinných žlázách se replikuje a zvyšuje se dávka patogenu, což platí i pro borrelie působící lymeskou nemoc. Brzké odstranění je nutné také proto, že ve slinách klíštěte je obsažena i složka, která vytvoří kolem jeho sacího ústrojí pohrouženého do pokožky po několika hodinách obal z tzv. cementu. V této fázi je uvolnění klíštěte obtížnější než hned po přichycení, kdy je zakotveno v rance pouze mechanicky zoubky na sacím ústrojí.

Klíště

LN Jak mohu správně odstranit přichycené klíště?
Místo přisátí je nutné dezinfikovat jodovým či jiným dezinfekčním prostředkem. Pomocí navlhčené textilie, například žínky, lehce pohybujte klíštětem ze strany na stranu. To se za dvě až tři minuty uvolní. Můžete také klíště opatrně podebrat co nejblíže u povrchu pokožky a vyjmout měkkou pinzetou.

LN Dříve se doporučovalo klíštětem otáčet...
Klíšťaty netočte, jejích sací ústrojí není vrut! Při pokusu o otáčení se odtrhne přední část klíštěte, zůstane v kůži a způsobí dlouho přetrvávající zatvrdlinu, případně lehký zánět.

LN Klíště jsem tedy vyviklal, co mám dělat dál?
Místo po odstraněném klíštěti byste měl znovu dezinfikovat. S klíštětem je třeba zacházet jako s potenciálně infekčním materiálem. Zásadně ho tedy nemačkejte či nedrťte, aby nedošlo k potřísnění rukou a předmětů v okolí. Zabalte ho do kousku papíru a ten na nehořlavém podkladě zapalte. Zásadu o potenciální infekčnosti klíšťat je samozřejmě třeba respektovat i při odstraňování klíšťat z domácích zvířat. Při této práci je žádoucí používat gumové rukavice.

LN Co se stane po odstranění klíštěte?
Klíště, které se přichytilo a začalo sát, vyvolá vždycky zarudnutí pokožky v místě přichycení. To může přetrvávat dva až tři dny. Pokud se nezvětšuje, nejde o borreliové zarudnutí kůže. Pokud naopak zjistíte zvětšující se zarudlou skvrnu na kůži, která většinou v centru zbledne, navštivte lékaře. Stejně tak máte-li ve dnech po zjištěném přisátí klíštěte zvýšenou teplotu, jste unavení či pocítíte chřipkové příznaky.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat