Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Přichycenými klíšťaty netočte, radí parazitolog. Sprcha nestačí, infekci mohou přenášet i larvy

Klíště (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíště (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Musíme udělat všechno pro to, aby nás klíšťata vůbec nenapadla. A když už se to stane, musíme je včas a správně odstranit, říká parazitolog Milan Daniel, který se problematice klíšťat dlouhodobě věnuje.

LN Kde se musíme před klíšťaty chránit nejvíc?
Rizikovými místy jsou především listnaté a smíšené porosty, zejména jejich okraje zarostlé křovinami a bylinami, včetně okrajů cest. Dále pak zarostlé strže, prohlubně a vodní břehy. S výskytem klíšťat je ale třeba počítat i ve větších parcích a zahradách.

LN Kdy hrozí největší riziko?
Aktivita klíšťat začíná podle místních podmínek v druhé polovině března a končí v první polovině listopadu. Vrchol je obvykle od května do července. Aktivitu ovlivňuje počasí. Český hydrometeorologický ústav proto připravuje v sezoně každodenní desetistupňovou varovnou předpověď na webu www.chmi.cz.

LN Jak bychom se měli chovat na místech s předpokládaným výskytem klíšťat?
Oblečení, zejména kalhoty, by mělo být z hladké, světlé látky, na níž se klíště obtížně udrží a je dobře vidět. Měli bychom použít repelent, zejména od kolen níže, při sběru lesních plodů také na ruce a rukávy. V terénu ohroženém klíšťaty by si lidé neměli sedat na zem, ani na pokrývku.

LN Při sbírání hub je riziko vyšší?
Jistě, protože se nebudete pohybovat jen po cestách. Vždycky je dobré si při chůzi občas prohlédnout spodní část nohou a sejmout případná klíšťata. Na klíšťaty ohrožená místa byste s sebou neměl brát psy, a když, tak jen na vodítku. Po návratu je třeba zvířata prohlédnout a klíšťata odstranit.

LN Jak se máme zkontrolovat my?
Prohlédnout si pečlivě celé tělo. Místa nejčastějšího přisátí klíšťat jsou podkolenní jamka, třísla, podpaží a za ušima. U dětí můžeme klíště najít mezi vlasy na hlavě. Klíšťata se však mohou přichytit kdekoliv. Doporučuji při prohlídce použití zrcátka na místa, kam si nevidíme.

LN Je pravda, že nás mohou napadnout i nedospělá klíšťata?
Ano. Mohou nás infikovat i larvy nebo nymfy klíštěte. Nymfy jsou dokonce nejčastějším vývojových stadiem klíšťat, které napadá lidi. Nenasátá larva je v průměru jen 0,8 mm a nymfa 1,2 mm velká.

LN Stačí, když se po návštěvě lesa osprchuji?
Sprchování ani omytí žínkou nestačí! Je nutné prohlédnout tělo a zopakovat to i následující ráno, protože klíště se může pohybovat i několik hodin po těle, než se přichytí. Je nutné najít klíště dříve, než se plně rozvine proces sání krve. Ve slinách klíštěte jsou obsaženy i látky brzdící zánětlivou reakci, takže svědění vyvolané přisátím se dostavuje až po řadě hodin.

LN Proč je vlastně brzké odstranění klíštěte tak nutné?
S postupující dobou sání se u klíštěte zvyšuje sekrece slin. Virus obsažený ve slinných žlázách se replikuje a zvyšuje se dávka patogenu, což platí i pro borrelie působící lymeskou nemoc. Brzké odstranění je nutné také proto, že ve slinách klíštěte je obsažena i složka, která vytvoří kolem jeho sacího ústrojí pohrouženého do pokožky po několika hodinách obal z tzv. cementu. V této fázi je uvolnění klíštěte obtížnější než hned po přichycení, kdy je zakotveno v rance pouze mechanicky zoubky na sacím ústrojí.

Klíště

Klíště

LN Jak mohu správně odstranit přichycené klíště?
Místo přisátí je nutné dezinfikovat jodovým či jiným dezinfekčním prostředkem. Pomocí navlhčené textilie, například žínky, lehce pohybujte klíštětem ze strany na stranu. To se za dvě až tři minuty uvolní. Můžete také klíště opatrně podebrat co nejblíže u povrchu pokožky a vyjmout měkkou pinzetou.

LN Dříve se doporučovalo klíštětem otáčet...
Klíšťaty netočte, jejích sací ústrojí není vrut! Při pokusu o otáčení se odtrhne přední část klíštěte, zůstane v kůži a způsobí dlouho přetrvávající zatvrdlinu, případně lehký zánět.

LN Klíště jsem tedy vyviklal, co mám dělat dál?
Místo po odstraněném klíštěti byste měl znovu dezinfikovat. S klíštětem je třeba zacházet jako s potenciálně infekčním materiálem. Zásadně ho tedy nemačkejte či nedrťte, aby nedošlo k potřísnění rukou a předmětů v okolí. Zabalte ho do kousku papíru a ten na nehořlavém podkladě zapalte. Zásadu o potenciální infekčnosti klíšťat je samozřejmě třeba respektovat i při odstraňování klíšťat z domácích zvířat. Při této práci je žádoucí používat gumové rukavice.

LN Co se stane po odstranění klíštěte?
Klíště, které se přichytilo a začalo sát, vyvolá vždycky zarudnutí pokožky v místě přichycení. To může přetrvávat dva až tři dny. Pokud se nezvětšuje, nejde o borreliové zarudnutí kůže. Pokud naopak zjistíte zvětšující se zarudlou skvrnu na kůži, která většinou v centru zbledne, navštivte lékaře. Stejně tak máte-li ve dnech po zjištěném přisátí klíštěte zvýšenou teplotu, jste unavení či pocítíte chřipkové příznaky.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...