Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Promašťovat a hydratovat. Kůže s atopickým ekzémem v mrazech trpí

Jak se v zimě starat o pleť? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak se v zimě starat o pleť? | foto: Shutterstock

Nesnesitelné svědění a pálení kůže, její vysušování či vyrážky. Tak se projevuje nepříjemný atopický ekzém. Lidé, kteří tímto onemocněním kůže trpí, by si především v mrazivém počasí měli pokožku chránit.

Atopický ekzém je zánětlivé kožní onemocnění doprovázené velmi nepříjemným svěděním, které postihuje především kojence, děti a mladistvé. V dnešní populaci se vyskytuje až v deset procent lidí s tímto onemocněním kůže. „Ekzém začíná často již v kojeneckém věku, kdy se většina příznaků objevuje na obličeji a tvářích, odkud se mohou rozšířit po celém těle. Typická jsou ložiska zarudlé kůže s pupínky, která se často komplikují mokváním,“ upozorňuje dermatoložka Markéta Majerová z Medicom clinic.

Během léčby přináší nejvíce obtíží školní věk, kdy se ekzém přesouvá až do loketních a podkolenních jamek. „Projevy lze vidět i na krku, zápěstích a hřbetech rukou. U dospívajících a dospělých zůstávají ekzémová ložiska v ohybech loktů a pod koleny. Pokožka však bývá více zhrubělá,“ uvádí Majerová.

Důležitou roli hraje dědičnost

Dispozice k tomuto onemocnění je dědičná, stejně jako sklon k průduškovému astmatu a alergické rýmě. Na jeho vzniku se podílí mnoho vnitřních a vnějších vlivů. U některých rodinných příslušníků se příznaky alergického onemocnění nikdy neobjeví, u jiných se naopak mohou objevit dvě onemocnění současně (například ekzém a alergická rýma nebo ekzémm a astma).

„Základ léčby představují přípravky, které pokožku hydratují a promašťují (tzv. emolientia). Nanáší se opakovaně při pocitu suché kůže, po sprše či koupeli. Přípravky by neměly být parfémované. V akutní fázi se ke zklidnění silně svědivé, zarudlé a infiltrované pokožky používají kortikodní preparáty nebo lokální imunomodulátory. Pokud se pokožka druhotně infikuje, je nutné nasazení přípravků s antibiotiky,“ uvádí způsoby léčby dermatoložka.

Hydratovat a promašťovat

O pokožku postiženou atopickým ekzémem je nutné trvale pečovat a udržovat ji vláčnou. Současně musíme zamezit možnosti vzniku kožních infekcí, kontaktu s alergeny a dráždivými látkami. Při koupání se obejít bez mýdla, pěny do koupele a horké vody. Vhodné je naopak přidávat oleje se syndety („bezmýdlové mýdlo“), kterými se pokožka zároveň umyje. Zhoršení může způsobit i tření kůže kartáčem nebo ručníkem. Pokožce neprospívá ani plavání v bazénech. Na zhoršení onemocnění má vliv i psychický stres, prašné prostředí, vlněné tkaniny a oděvy z umělých vláken.

„Ekzémové projevy jsou častější v podzimních a jarních měsících a při infekčních onemocněních, jako jsou chřipka, angína a záněty středního ucha a horních cest dýchacích. Ke zhoršení ekzému dochází i po konzumaci některých potravin – nejčastěji čokolády, plísňových sýrů, konzervovaných potravin, ořechů a aromatického ovoce,“ poukazuje MUDr. Markéta Mejerová.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...