Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Promašťovat a hydratovat. Kůže s atopickým ekzémem v mrazech trpí

Zdraví

  6:40
Nesnesitelné svědění a pálení kůže, její vysušování či vyrážky. Tak se projevuje nepříjemný atopický ekzém. Lidé, kteří tímto onemocněním kůže trpí, by si především v mrazivém počasí měli pokožku chránit.

Jak se v zimě starat o pleť? foto: Shutterstock

Atopický ekzém je zánětlivé kožní onemocnění doprovázené velmi nepříjemným svěděním, které postihuje především kojence, děti a mladistvé. V dnešní populaci se vyskytuje až v deset procent lidí s tímto onemocněním kůže. „Ekzém začíná často již v kojeneckém věku, kdy se většina příznaků objevuje na obličeji a tvářích, odkud se mohou rozšířit po celém těle. Typická jsou ložiska zarudlé kůže s pupínky, která se často komplikují mokváním,“ upozorňuje dermatoložka Markéta Majerová z Medicom clinic.

Během léčby přináší nejvíce obtíží školní věk, kdy se ekzém přesouvá až do loketních a podkolenních jamek. „Projevy lze vidět i na krku, zápěstích a hřbetech rukou. U dospívajících a dospělých zůstávají ekzémová ložiska v ohybech loktů a pod koleny. Pokožka však bývá více zhrubělá,“ uvádí Majerová.

Důležitou roli hraje dědičnost

Dispozice k tomuto onemocnění je dědičná, stejně jako sklon k průduškovému astmatu a alergické rýmě. Na jeho vzniku se podílí mnoho vnitřních a vnějších vlivů. U některých rodinných příslušníků se příznaky alergického onemocnění nikdy neobjeví, u jiných se naopak mohou objevit dvě onemocnění současně (například ekzém a alergická rýma nebo ekzémm a astma).

„Základ léčby představují přípravky, které pokožku hydratují a promašťují (tzv. emolientia). Nanáší se opakovaně při pocitu suché kůže, po sprše či koupeli. Přípravky by neměly být parfémované. V akutní fázi se ke zklidnění silně svědivé, zarudlé a infiltrované pokožky používají kortikodní preparáty nebo lokální imunomodulátory. Pokud se pokožka druhotně infikuje, je nutné nasazení přípravků s antibiotiky,“ uvádí způsoby léčby dermatoložka.

Hydratovat a promašťovat

O pokožku postiženou atopickým ekzémem je nutné trvale pečovat a udržovat ji vláčnou. Současně musíme zamezit možnosti vzniku kožních infekcí, kontaktu s alergeny a dráždivými látkami. Při koupání se obejít bez mýdla, pěny do koupele a horké vody. Vhodné je naopak přidávat oleje se syndety („bezmýdlové mýdlo“), kterými se pokožka zároveň umyje. Zhoršení může způsobit i tření kůže kartáčem nebo ručníkem. Pokožce neprospívá ani plavání v bazénech. Na zhoršení onemocnění má vliv i psychický stres, prašné prostředí, vlněné tkaniny a oděvy z umělých vláken.

Jak ochránit citlivou pleť před chladem? Pozor na mytí kůže, říká dermatoložka

„Ekzémové projevy jsou častější v podzimních a jarních měsících a při infekčních onemocněních, jako jsou chřipka, angína a záněty středního ucha a horních cest dýchacích. Ke zhoršení ekzému dochází i po konzumaci některých potravin – nejčastěji čokolády, plísňových sýrů, konzervovaných potravin, ořechů a aromatického ovoce,“ poukazuje MUDr. Markéta Mejerová.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat