Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak ochránit citlivou pleť před chladem? Pozor na mytí kůže, říká dermatoložka

Zdraví

  7:16
Citlivou pleť je vhodné připravit na chlad a jeho negativní účinky již před odchodem z domova. Než vyrazíme z tepla do chladného počasí, se doporučuje minimálně 20 minut předem pokožku obličeje, krku či rukou, která je bezprostředně vystavena větru a chladu, promazat mastnějším krémem.

Jak ochránit citlivou pleť před chladem? P foto: Shutterstock

„Pozor bychom si měli dát i na omytí rukou či obličeje a pak rychlé vyražení do chladu a větru. Kůže může totiž zareagovat podrážděním až dermatitidou,“ říká dermatoložka Katarína Třísková z kliniky plastické chirurgie Medicom Clinic.

Jak se starat o pleť, když uhodí mrazy? Hydratujte

Pokožka může negativně reagovat také na rychlé přesuny z přehřáté místnosti a následně pak na pobyt v chladném a větrném počasí. Lidé s citlivější pokožkou by měli používat trochu mastnější texturu krémů a jiných kosmetických přípravků.

„Vhodné je rovněž vyhnout se přípravkům, které obsahují špatně snášenlivé látky, jako jsou parabeny, lanolin, peru balsám či parfemace. Naopak vyhledávat bych měli produkty se zinkem, vitaminem E, skvalénem. Ty totiž mají pro kůži zklidňující, hojivý a antioxidační efekt. Rovněž doporučuji vyhnout se častému mytí či koupání, nadměrnému používání mýdel, pěn do koupele, nošení drsného oděvu,“ doplňuje Třísková.

Odvar z otrub

Doma si můžeme do koupele přidat odvar z otrub nebo škrobu, případně rostlinný olej. Při koupi kosmetiky je vhodné preferovat produkty s označení citlivá či suchá pokožka s tendencí k červenání nebo podráždění. Kromě aplikace mastnějších krémů můžeme pokožku účinně ochránit také používáním čepic, čelenek či rukavic.

Právě podzimní a zimní počasí vede k potížím s rozšířenými žilkami v obličeji. Někdy tyto potíže diagnostikujeme jako růžovku. „Rosacea je poměrně časté onemocnění s dlouhodobým průběhem, které se projevuje přetrvávajícím či vracejícím se zarudnutím v obličeji především v oblasti nosu a tváří. Dojít může až k tvorbě červených hrbolů a uzlíků. Za jejím vznikem stojí dispozice k vyšší reaktivitě až labilitě kožních obličejových cév či porušená funkce mazových žláz. Za zhoršením a vznikem onemocnění může být například také sluneční záření, povětrnostní vlivy, pití horkých či ledových nápojů, alkoholu, ale také kouření nebo ostřejší jídla,“ upřesňuje důvody vzniku onemocnění Třísková.

Odvykání kouření - ilustrační foto

Lidé, kteří růžovkou trpí, by měli aplikovat krémy, které posilují kožní bariéru a cévní stěnu a navíc pokožku zklidňují. Pomoci může také dermatolog, který předepíše speciální přípravky. Projevy růžovky pomůže zmírnit i cévní laser. „Lidé s citlivější pokožkou by měli pleť na chladné počasí vhodně připravit. Z procedur proto doporučuji podstoupit hloubkovou hydrataci pleti kyselinou hyaluronovou nebo plasmaterapii, případně zákroky zkombinovat. Při terapii rozšířených žilek naopak zvolit cévní Vbeam laser,“ doporučuje Katarína Třísková.

Chladová alergie

Chladová alergie nebo také chladová kopřivka se projevuje výsevem svědivých kopřivkových pupenů či otoky v místě vystavení pokožky chladu. V zimě se jedná především o ruce, obličej, uši a tak dále.

Chladovou alergii si můžete vypěstovat v klimatizované kanceláři, říká lékař

Nejlepší prevencí je ochránit kůži vhodně zvoleným oblečením a promazáním krémy. „Při chladové alergii se užívají především antihistaminika nebo jiné lékařem doporučené léky. Při podezření doporučuji nejprve diagnózu prostřednictvím dermatologa, praktického lékaře nebo alergologa potvrdit, například chladovým testem. Projevy chladové alergie na kůži často do 2 hodin od vystavení chladu zmizí. Nebezpečná je však situace, kdy alergii vyvolá třeba jen pití chladným nápojů, zmrzlina. V tomto případě hrozí otok v oblasti krku a dechové obtíže až dušení,“ upozorňuje Třísková.

Z těchto důvodů se doporučuje promazávat místa, která mohou být vystavena chladu, 20 minut před pobytem v chladném prostředí mastnějšími krémy ideálně s obsahem zinku a měsíčku.

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...