Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Protahování a krátké pauzy. Co dělat, aby vás nebolela záda?

Zdraví

  6:57
Bolesti zad, nadváha, kardiovaskulární onemocnění, ale i osteoporóza. Sedavé povolání může vést od vážných bolestí zad až k nebezpečným zdravotním problémům. Jak se jim vyhnout? A jak se usadit na židli, aby záda co nejméně trpěla? Server Lidovky.cz přináší několik praktických rad.
Sedící muž - ilustrační foto.

Sedící muž - ilustrační foto. foto: Shutterstock

„Problémy se zády nejsou jen důsledkem sezení, ale bohužel celkového svalového oslabení populace. Nechceme si připustit, že za posledních 50 let jsme přestali chodit a běžně fyzicky pracovat, což rozvíjelo svalové vybavení jako celek. Správné sezení to nezachrání, pokud rovnoměrně nerozvíjíme a nepodporujeme svalovou soustavu,“ radí lékař Jiří Běhounek.

Zaměstnanci (ilustrační foto)

Zároveň však varuje před neuváženým přetěžováním pohybového aparátu i páteře nárazovými sportovními výkony při nedostatečném rozcvičení a předchozím zatížení. Kancelářští pracovníci, kteří mají na sport vyhrazený jen omezený čas, totiž právě k nárazové pohybové činnosti mají sklon.

Krátké pauzy

Podle expertů nestačí jen dobře sedět, ale i ze židle občas vstát a dát tělu možnost si od sezení odpočinout, říkají experti. Sezením podle výzkumu vědců netrpí jen páteř. Studie prokázaly, že nadměrné sezení snižuje aktivitu enzymu lipoproteinová lipáza, který pomáhá spalovat tuk, snižuje hustotu kostní tkáně, čímž roste riziko vzniku zlomenin, zužuje průměr cév a zvyšuje krevní tlak, což má vliv na riziko vzniku nemocí srdce.

PSALI JSME:

Negativním způsobem ovlivňuje hladinu krevního cukru a cholesterolu či zvyšuje riziko vzniku nádorů prsu a tlustého střeva. Dlouhodobé sezení navíc omezuje svalovou činnost, která je nezbytná pro podporu pohybu lymfy. Lymfatický systém, na rozdíl od oběhového systému, nemá pumpu a je nejvíce závislý na svalových stazích nohou. Při sezení se svalstvo nohou téměř nezapojuje a činnost lymfatického systému je omezena. Tím se zpomaluje i odstraňování škodlivých látek z těla.

Jak sedět?

Používání různých pomůcek pro dokonalý sed (podnožky, ergonomické židle, nafukovací balony) zádům sice ulevíme, ale je nutné si uvědomit, že například udělat si pohodlí a dát si nohu přes nohu může mít fatální následky pro naše kolena. Při klasické statické formě sezení, na kterou je většina z nás zvyklá, se uvelebíme a pohodlnou polohu delší dobu neměníme. Naproti tomu základem dynamického sezení, metoda, kdy aktivně měníme polohu při sezení přímo na daném sedadle.

„Pokud si sednu na židli a opřu se, sedím pasivně. Chce to střídat,“ říká pražský fyzioterapeut Karel Novák. Hlavní pravidlo dynamické metody sezení zní: Nejde o to sedět co nejpohodlněji, respektive mít stabilní polohu s respektováním anatomie těla, ale klást důraz na průběžné změny v poloze během sedu, střídat sed a stoj.

U počítače

„Měli byste pak věnovat velkou pozornost správnému sedu, který funguje jako perfektní prevence bolestí zad. Základem je samozřejmě správná židle. Na ní seďte tak, aby se vaše nohy dotýkaly země. Dolní končetiny by přitom měly být rozkročeny na šířku pánve, držení trupu, hlavy a páteře by se mělo co nejvíce přiblížit vertikále. Velmi relaxačně působí protažení zad v předklonu i záklonu a propnutými pažemi, kdy pohybem těla ze strany na stranu opisujete tvar ležaté osmičky vsedě, nebo ve stoje. Pohyby by měly být pomalé a plynulé a zpočátku v malém rozsahu,“ říká primářka rehabilitačního ústavu Michaela Tomanová.

Sezená na balančním míči

„Při sezení na balančním míči je úhel mezi stehenní kostí a trupem 110 stupňů. Nohy na šířku pánve, úhel v kotníku je 90 stupňů, úhel nohou neřešíme. Důležitá je opora plosky a opora předloktí, u kterého úhel také tolik neřešíme. Zaměřit bychom se měli spíše na správné provedení - neopírat se pouze o zápěstí nebo naopak nemít ruce nad stolem,“ popisuje fyzioterapeut karel Novák.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat