Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Puberta u dětí přichází čím dál dřív. Na vině je obezita

Puberta v sedmi? V Americe čím dál běžnější věc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Puberta v sedmi? V Americe čím dál běžnější věc | foto: Shutterstock

Ještě před sto lety začínala puberta u dívek kolem dvanáctého roku. Před padesáti lety se start posunul na deset let, nyní je to pár měsíců po devátých narozeninách. Růstový antropolog Petr Sedlak z Karlovy univerzity říká, že to nejsou příznivé zprávy. Na vině je obezita, navíc ne vždy patrná na první pohled. U chlapců je to ještě složitější. Hormony z tukové tkáně je mohou vést ženským směrem.

Obezita u dětí může způsobit dřívější nástup puberty a ubrat jim centimetry z výšky. Oba trendy u žukazují dílčí studie. Růstový antropolog z Přírodovědecké fakulty UK Petr Sedlak je členem pracovního týmu, který se snaží získat peníze na celostátní antropologický výzkum (známý pod zkratkou CAV), z nějž by vyplynula další podrobná data. Už teď ale říká, že trend není nikterak pozitivní. Obavy z toho, že dětem začne puberta už v osmi letech, tak jak se už na populační úrovni ukazuje ve Spojených státech amerických, jsou podle něj namístě. Viníka podle něj máme mimo jiné hledat v tukové tkáni.

Když jsem před časem psala do Lidových novin o tom, že Češi jsou na svém výškovém maximu a vyšší už zřejmě nebudeme, upozorňoval jste mě, že naši finální výšku ovlivňuje mimo jiné i to, zda jsme v dětství byli obézní. Vysvětlíte mi proč? Co nám naše tuková tkáň způsobuje?
Tuková tkáň není jen zásobárna, sklad tuku. Je to tkáň, která má velmi výraznou hormonální a imunologickou aktivitu. Ovlivňuje mimo jiné i nástup a průběh puberty a v souvislosti s tím také růst. Mezi hormony, které tuková tkáň produkuje, patří estrogeny, konkrétně estradiol. Ten jinak působí na dívky a jinak na chlapce. Estradiol je hormon, který dívky normálně produkují, takže u nich puberta probíhá víceméně standardně.

Co se tedy stane, pokud ho u dívek produkuje tuková tkáň?
Běžně je to tak, že se tento hormon v těle dívky objeví až ve chvíli, kdy vstoupí do puberty a kdy ho začnou produkovat vaječníky. U obézních dívek dojde k tomu, že tento hormon mají ještě před pubertou, a proto u nich puberta začne dřív. V pěti letech se samozřejmě puberta nespustí, protože k tomu musí být zralé ještě ostatní systémy v těle, v osmi letech se už ale spustit může.

V osmi?
Ano, v USA mají studie, které to už dokazují na populační úrovni. Ukazuje se také, že Američané už nejsou tak vysocí, jak bývali. Za to může obezita. Některé studie dokonce uvádějí, že generace současných Američanů bude mít kratší dobu dožití, protože životní styl se tak významně změnil, že se střední délka života začala zkracovat. To u nás ještě nepozorujeme, ale varovné signály jako například narůstající počet případů nadváhy už tu jsou.

Co se stane obézním chlapcům?
I ti produkují estrogeny ve své tukové tkáni, které mohou urychlit růst stejně jako u dívek, a tím, že i zde dojde k jeho dřívějšímu ukončení, ubere na centimetrech také jim. Zásadní oproti dívkám ale je, že chlapce tento hormon vede ženským směrem.

LN: Co to přesně znamená? Jsou kluci zženštilí?
Puberta začíná u chlapců tím, že se aktivují varlata, vlastní pohlavní žláza, která začne produkovat testosteron a ten spustí v těle další děje. Estrogen a další hormony z tukové tkáně u chlapců způsobují to, že dochází k potlačení účinku testosteronu, takže u nich vzniká jistá forma nedostatečného pohlavního vývoje. Je ale potřeba říct, že míra ovlivnění i účinku je velmi individuální, vždy záleží na citlivosti organismu na příslušné hormony. U dívek se dřívější nástup puberty už projevuje na populační úrovni, u chlapců tak razantní změnu zatím nepozorujeme.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!