Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Doháníme Západ. V Česku raketově přibývá případů rakoviny prostaty

Léčba rakoviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léčba rakoviny | foto: Shutterstock

PRAHA Rakoviny prostaty u českých mužů raketově přibývá, za posledních deset let stoupla o 56 procent. Překonala tím výskyt rakoviny tlustého střeva, která dosud byla nejčastějším zhoubným onemocněním mužů v Česku. Příznivou zprávou je, že ve stejném období klesla úmrtnost o 14 procent.

V sobotu to řekl přednosta urologické kliniky Fakultní nemocnice Motol a 2. lékařské fakulty UK profesor Marek Babjuk.

„Česká republika v tomto ohledu výrazně předběhla zbytek států východní Evropy a dohání vyspělé západní země,“ řekl. Lepší výsledky léčby vedou podle něj i k tomu, že počet pacientů, kteří s rakovinou prostaty žijí, stoupl za deset let až o 200 procent. Poznatky vyplývají z Národního onkologického registru a mezinárodní studie EuroCare 5.

V letech 2008 až 2012 rostl meziročně počet nově zjištěných případů rakoviny prostaty o šest procent, tento trend pokračuje. Zatímco v roce 2012 žilo v Česku 43 913 mužů, kteří tuto rakovinu měli nebo ji v minulosti prodělali, pro letošní rok se očekává až 59 293 případů. To je růst o 35 procent. Příští rok by mohlo v Česku žít 63 424 mužů se zhoubným nádorem prostaty a v roce 2020 téměř 80 tisíc, uvedl propočty expertů Babjuk.

V pokročilém stadiu se nemoc zjistí až u 20 procent mužů, letos by to mohlo být až 13 tisíc mužů. „Za velký úspěch moderní medicíny ale můžeme považovat to, že až 40 procent pacientů v posledním stadiu rakoviny žije déle než pět let, to je zcela ojedinělé,“ doplnil přednosta onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc profesor Bohuslav Melichar.

Právě v léčbě pozdějších stadií vidí Melichar velký prostor pro zlepšení. „Každý pacient v dobrém fyzickém stavu s odhalenou rakovinou v pokročilém stadiu by měl být léčen v komplexním onkologickém centru. Pozorujeme ale velké regionální rozdíly v dostupnosti péče těchto center. Téměř 40 procent pacientů tuto možnost nevyužívá a je potřeba kontinuálně pracovat na zvýšení počtu těch, kteří centrum navštíví,“ dodal.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...