29. července 2009 12:53 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Solária způsobují rakovinu stejně jako kouření, varují vědci

Solárium | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solárium | foto: Shutterstock

Vědci Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) si jsou jisti, že solária jsou karcinogenní. Podle expertů je slunění v soláriích stejně nebezpečné jako kouření nebo vdechování azbestových zplodin. Informaci přinesl časopis Lancet Oncology.

Asociace britských provozovatelů solárií studii považuje za neprokázanou. Vedoucí výzkumu Fatiha El Ghissassi se však opírá o výsledky, při kterých bylo zjištěno, že u lidí, kteří začnou pravidelně

Co je melanom

Melanom patří mezi nejzhoubnější druhy rakoviny. Na rozdíl od jiných kožních nádorů začíná relativně brzo metastazovat do jiných orgánů. Nejvíce lidí ročně onemocní v zemích s velkou sluneční aktivitou jako je Austrálie a Nový Zéland.

navštěvovat solárium před 30. rokem, vzrůstá hrozba rozvoje melanomu o 75 procent ve srovnání s těmi, kteří do solárií nechodí. Některé studie pak spojují solária i se zvyšování rizika očního melanomu.

IARC navrhuje vyhlášení zákazu užívání solária pro lidi mladší 18 let.

Situace v ČR
Česká obchodní inspekce se v minulém roce zapojila do mezinárodní kontrolní akce solárií. V první etapě se jednalo jen o kontrolu základních požadavků, tedy dokladů k přístrojům. Bylo zkontrolováno 26 subjektů (62 typů přístrojů), alarmující je, že z toho u 17 subjektů byly nalezeny závady.  Následně proběhla měření solárií speciálním přístrojem za přítomnosti nizozemského zástupce akreditované zkušebny Úřadu pro bezpečnost spotřebitelských a potravinářských výrobků, kterého vyslala EU. Bylo zkontrolováno 8 subjektů, závada byla zjištěna u 6 z nich.

Nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé se světlou kůží´, zrzavými vlasy a velkým počtem mateřských znamének. Roli hraje zřejmě i genetika.

Pokud naleznete nebezpečné znaménko, lze se orientačně řídit při jeho prohlídce pěti následujícími body:

Asymetrie: Co je úplně kulaté, je vzácně zhoubné.
Ohraničení: Co je neostře ohraničené, je podezřelé.
Barva: Černé zbarvení či výskyt více barev současně je podezřelý.
Průměr: Znaménko, které je větší než půl centimetru nebo které se zvětšuje, je podezřelé.
Povrch: Má znaménko hrbolatý povrch? Pokud ano, je podezřelé.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!