Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Strašák cukrovka: dá se jí nějak předcházet?

Zdraví

  7:00
Moje matka trpí už skoro dvacet let cukrovkou II. typu. Onemocněla už krátce po šedesátých narozeninách, mně je teď čtyřicet sedm a bojím se, že budu mít cukrovku taky. Dá se jí nějak předcházet, nebo je vrozená?
Cukrovka (ilustrační foto).

Cukrovka (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Sklony k onemocnění diabetem II. typu se skutečně dědí. Automaticky to ale neznamená, že každý, u koho se nemoc v rodině objevila, musí onemocnět také. A naopak – to, že cukrovku ve vaší rodině nikdo neměl, vám nezaručuje, že vás nemoc nikdy nepotká. "Diabetes II. typu je jednou z metabolických chorob, jejíž rozvoj přímo souvisí s nezdravým životním stylem, tedy obezitou," vysvětluje Prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., odborný garant vzdělávacího projektu Žij zdravě.

Cukrovka II. typu příliš nesouvisí ani s věkem Právě nadbytečné kilogramy výrazně zvyšují riziko rozvoje nemoci, u obézních lidí dokonce až 53krát. Cukrovkou II. typu přitom v současnosti trpí téměř desetina české populace. Čtvrtina ale o své nemoci vůbec netuší a diagnózu se často dozví zcela náhodně – a příliš pozdě, když je tělo již poškozené. Mezi komplikace patří poruchy zraku, ledvin a také prokrvení nohou. Proto je důležité pravidelně absolvovat preventivní zdravotní prohlídky u praktického lékaře. Jejich součástí je i vyšetření hladiny cukru v krvi, díky kterému je možné nemoc odhalit už v začátku.

"Mnoho lidí se diví, že mohli onemocnět diabetem II. typu, když sladké vůbec nejedí. To je velmi rozšířený omyl. Konzumace cukru sama o sobě totiž cukrovku nezpůsobí. Mnohem nebezpečnější jsou masné výrobky – různé paštiky, salámy a podobně," upozorňuje lékař. Jednoduše tak platí, že pokud se chcete onemocnění vyhnout nebo jeho nástup posunout do co nejvyššího věku, je důležité dodržovat zdravý životní styl. Tedy mít vyvážený jídelníček, dostatečně se hýbat a udržovat si normální hmotnost. Cukrovka II. typu se totiž může objevit kdykoliv, a to bez ohledu na věk. Častá je i u obézních mladých lidí, a dokonce i u dětí.

Autor:
Témata: nemoc

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!