130 let
Na operačním sále (ilustrační foto)

Na operačním sále (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Lékaři poprvé voperovali pacientovi biologickou náhradu menisku

Zdraví
  •   7:00
PRAHA - Poprvé v Česku byla dnes provedena operace, při níž byla pacientovi voperována biologická náhrada menisku. Meniskus funguje jako tlumič zatížení a pomocný stabilizátor kolenních kloubů. Při poškození se menisky odstraňují, výjimečně sešívají.

Biologická náhrada z kolagenu typu I, kterou dnes pacient dostal, se postupně přemění v tkáň velmi podobnou lidskému menisku. Do tří měsíců se může vrátit do aktivního života a do roka i k vrcholovému sportu. „Zákrok dopadl dobře, trval asi hodinu, pacient se cítí dobře a brzy bude moci začít s rehabilitací,“ řekl ortoped pražského ORP centra František Picek, který zákrok v Oblastní nemocnici Kladno dnes provedl.

Náhradu menisků označil za obrovský pokrok v ortopedii. Pokud se částečně nebo úplně meniskus odstraní, vede to ve sto procentech případů k degenerativnímu poškození chrupavky, tedy k poúrazové artróze, bolestem a dalším obtížím. Nahrazení menisku zajistí původní funkci kloubu.

Zajímavosti o menisku:

  • Natržené menisky patří k nejčastějším úrazům kolene.
  • Snahy o vytvoření přírodní náhrady menisku začaly v 80. letech 20. stol.
  • První kolagenový meniskus byl voperován v USA v roce 1991.
  • Nejčastěji se meniskus poraní při násilné rotaci kolene.
  • Kloubní plocha bez menisku je až třikrát víc zatížena.
  • V každém koleni jsou menisky dva, každý má jiný tvar.

Operovanému pacientovi byl už dřív po sportovním úrazu částečně odstraněn jeho vlastní meniskus. Během dnešní operace mu byl implantován meniskus náhradní, ten po vložení do kolenního kloubu vypadá jako meniskus původní a zhruba připomíná tvarem i konzistencí měsíček z mandarinky.

„Náhradu menisku jsme implantovali artroskopicky, jde o nejšetrnější operační metodu. Pacientovi zůstanou na koleni jen dvě malé jizvičky. Šetrnost pro pacienta je ale vykoupena technickou náročností, kdy se malý implantát musí přišít uvnitř velmi malého prostoru ke kloubnímu pouzdru,“ popsal lékař.

Implantaci menisku mohou lékaři provést jen těm pacientům, kteří mají alespoň část vlastního menisku zachovanou, aby bylo náhradu k čemu přišít, a chrupavka je pokud možno neporušená, aby nový implantát nezničila.

Úkolem biologické náhrady je obnovit tkáň, která byla zničena většinou úrazem. Implantát se během následujících týdnů začne přeměňovat v tkáň, která je stavbou, tvarem i velikostí prakticky identická s původním lidským meniskem.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK