Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vietnamci trpí kvůli hospodářské krizi depresemi

Zdraví

  7:00
HANOJ - Rostoucím počtem lidí trpících depresí i rodin, které zbankrotovaly burzovními investicemi, se ve Vietnamu projevuje pomalu doutnající ekonomická krize - a mnozí viní ze svých strastí komunistickou vládu.
Deprese (ilustrační foto)

Deprese (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Poté, co v polovině 80. let minulého století vyměnil ústřední plánování v sovětském stylu za tržní reformy, stal se Vietnam regionálním ukázkovým státem díky vysokému hospodářskému růstu, stoupajícím zahraničním investicím a vzkvétající střední třídě, napsala agentura AFP.

Ale ekonomika nyní stagnuje a experti poukazují na desetiletí špatného ekonomického vedení jako na příčinu. V důsledku toho mnozí Vietnamci říkají, že se vyčerpaly nejen jejich úspory, ale také důvěra ve vládu.

Lidé jsou bezradní

"Tohle je vůbec nejhorší chvíle pro mou rodinu... veškerý náš majetek zmizel," řekla sedmatřicetiletá Nguyen Thi Huong, která pracuje v obchodu s nemovitostmi. Její příjmy vyschly úměrně tomu, jak trh s realitami v zemi stagnuje. Rodina musela prodat luxusní byt v Hanoji a přestěhovat se do malého, zchátralého bytu k její matce poté, co všechny úspory zmizely v investicích do nemovitostí a na burze.

Politika a krize

Reformní politika, kterou autoritářská země spustila v roce 1986, vyústila v období rychlého růstu a stoupající prosperity, které vyvrcholilo v roce 2005 rekordním nárůstem 8,4 procenta. O dva roky později se Vietnam připojil ke Světové obchodní organizaci (WTO).

Jako mnozí ve Vietnamu je i Huong přesvědčená, že "naši vůdci musí být zodpovědní za neradostný stav trhu s nemovitostmi a za nynější ekonomickou krizi země".

"Během tohoto období byli všichni hrozně nadšení, snili o tom, že Vietnam zbohatne přes noc," říká vietnamský analytik, který si nepřál být jmenován.

"Ale vláda nadělala chyby v makroekonomické politice a následky se objevují až nyní. Teď na všechny tvrdě dopadají." Kreditní krize a prudký nárůst bankrotů, stejně jako stagnující burzovní a realitní trh, ublížily nové střední třídě, a to nejen finančně. Čím dál tím více lidí vyhledává léčbu kvůli stresu a depresím, hlásí státní sdělovací prostředky.

Psychické potíže se objevují častěji

"Ještě nikdy jsem neviděl tolik pacientů, kteří přicházejí kvůli léčbě psychických poruch způsobených ztrátami v podnikání, jako loni," řekl Le Hieu z kliniky pro léčbu duševních nemocí v Ho Či Minově městě.

Pro šestačtyřicetiletého Tran Thanh Hunga, který vlastní provozovnu na exportní nábytek v Hanoji a letos musel propustit polovinu zaměstnanců, je tenhle nárůst pochopitelný. "Jak peníze, tak důvěra lidí už jsou nyní vyčerpané," řekl.

ČTĚTE TAKÉ:

Růst v loňském roce poklesl na třináctileté minimum 5,03 procenta a 90 milionů obyvatel země "zažívá svou dosud nejhorší ekonomickou krizi", uvedl ekonom Nguyen Quang A.

Od nezdravých půjček paralyzujících bankovní sektor až po klesající přímé zahraniční investice, pro něž jsou přitažlivější regionální rivalové, jako je Indonésie či Barma, na povrch vyplula "dlouho schovaná nemoc" vietnamské ekonomiky. "Je to jako nádor, který právě praskl a nutí komunistickou stranu, aby mu čelila," dodal Quang A.

Problémů je bezpočet. Zadlužený státní sektor, burza, jejíž hodnota klesla na méně než polovinu od vrcholu v roce 2007, stagnující trh s nemovitostmi a bankovní systém zamořený nezdravými dluhy. Experti uvádějí, že komunistická strana, která vede sjednocený Vietnam od roku 1975 a přísně kontroluje veškerou politickou diskusi, se zdá být neschopná zastavit paralýzu ekonomiky.

Místo platu ponožky

Více než 55 000 malých a středních podniků ukončilo v loňském roce provoz, uvádějí oficiální statistiky. Nezaměstnanost stoupá. Problémy Vietnam tvrdě zasáhly v době, kdy slaví tradičně příchod lunárního Nového roku, který letos připadl na neděli 10. února. Mnoho vietnamských firem a společností muselo zrušit nebo tvrdě seškrtat tradiční novoroční bonusy pro zaměstnance.

Tran Thi Hai, která pracuje v hanojské oděvní továrně, dostala 70 párů ponožek jako novoroční bonus místo obvyklého třináctého platu. "Budu je muset prodávat na ulici, abych si trochu přivydělala," řekla. "Ale je to lepší, než nic."

Autoři: ,

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...