4. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zapomínání je normální. Kdy začíná jít o problém?

Senioři (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senioři (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Zhoršování paměti patří mezi nejčastější psychické problémy, se kterými se lidé středního a vyššího věku potkávají. Obvykle si stěžují na to, že si špatně vybavují jména či méně frekventovaná slova a hůře se učí novým věcem. Jak poznat, že jde o problém?

"Takové stesky bývají normální, ale někdy se za nimi může skrývat mírná kognitivní porucha neboli lehké zhoršení paměti nebo jiných mozkových poznávacích funkcí," vysvětluje gerontopsychiatrička Vanda Franková z Psychiatrické léčebny Dobřany. To, zda se jedná jen o "normální" zapomínání, nebo už počínající zdravotní problém, odhalí podrobné lékařské vyšetření a testy, při kterých člověk odpovídá na různé otázky.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud si tedy nejste jistý, zda vaše paměť pracuje správně, je namístě poradit se se svým praktickým lékařem, který vám případně doporučí další specializované vyšetření paměti. Samotná mírná kognitivní porucha obvykle neznamená omezení soběstačnosti. Tito pacienti vnímají, že jejich mozek pracuje hůře, a tak si často vypomáhají různými seznamy, které potřebují nejen při běžném nákupu. Podle statistik poruchou trpí téměř pětina populace starší 65 let. Mírná kognitivní porucha ale také může být prvním projevem počínající Alzheimerovy choroby nebo jiné choroby mozku. Hrozí i postupný přechod do demence.

"Alzheimerova nemoc je trvalé onemocnění mozku vedoucí k řadě změn, v jejichž důsledku odumírají mozkové buňky a zhoršuje se fungování mozku. V žádném případě tedy nejde jen o normální zapomínání, které patří k věku," upozorňuje gerontopsychiatrička. Pokud sám cítíte, že vám zapomínání způsobuje problémy v běžném životě nebo že si změn ve vašem chování všímá i okolí, neodkládejte návštěvu lékaře. Alzheimerova choroba se může objevit už okolo šedesátky. "Podle výsledků vyšetření tělesných funkcí a psychického stavu lze odhalit příčiny poruchy paměti, které lze léčit. Proto je důležité lékaře vyhledat včas," dodává Franková.

Své otázky týkající se zdraví můžete zasílat na ordinace@lidovky.cz

Ludmila Hamplová, Lidovky.cz

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...