Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zdraví je důležitější než věk. Jak vzdorovat nemocem?

Zdraví

  6:07
Jste nemocní? Máte oslabenou imunitu. To slýcháváme často. Co jsme ale udělali špatně? Můžeme si za to sami? Mohli jsme vzdorovat a zvítězit nad chorobou bez pomoci?

Imunita (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Ve světě patogenních mikroorganismů – bakterií, parazitů a virů, tedy těch, jež nám mohou přivodit nemoci, přežíváme jen díky všestranné a bezchybné funkci svého imunitního systému. Je to hradba našeho těla, jíž se brání nepřátelům. Některým virům se přesto daří pronikat dovnitř našich buněk a stát se součástí jejich genomu.

Tým britských vědců objevil protilátky reagující na část covidu u lidí, kteří se nikdy nenakazili. Jde o křížovou imunitu

Jiné osídlují ve „spící“ formě těla většiny zdravých lidí. Vedle typických nakažlivých onemocnění, jako je např. chřipka, se podílejí na vzniku a rozvoji řady neinfekčních chorob, třeba astmatu, alergií nebo různých nádorových onemocnění.

Mezi imunology se o tom hovořilo již dlouho. Tvrdili, že svět je příliš propojen na to, aby se po něm nový zákeřný vir nerozšířil jako lavina. Stalo se, co se asi stát muselo. Člověk je připraven na nemoci, které jeho imunitní systém zná.

Slizniční infekce

Na cizince ale připraven není a musí s ním bojovat. Tento cizinec má zbraně, jež náš imunitní systém nezná. Dělá, co může, na co stačí. V některých případech podléhá. Jaký je vlastně vztah mezi imunitou člověka a covidem-19?

„Covid-19 je onemocnění vyvolané virem SARS-CoV-2,“ říká profesor Vojtěch Thon. Působí jako imunolog v centru RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

„Jedná se o slizniční infekci, na niž reaguje přímo se sliznicemi asociovaný imunitní systém. To je zásadní pro celkové pochopení imunitní odpovědi člověka.“

Zánětlivá odpověď

Často můžeme číst zprávy o tom, že některé věkové kategorie pacientů jsou náchylnější k onemocnění covidem-19 a že je také pro vnímavost k nemoci důležité pohlaví. Podle imunologa Vojtěcha Thona mají však větší vliv další asociovaná onemocnění a stavy, zejména ty spojené se zánětlivou odpovědí.

„Patří k nim obezita, kardiovaskulární onemocnění, diabetes a další komorbidity,“ říká. Všechny tyto podmínky zvyšují pravděpodobnost onemocnění covidem-19.

Ledová cesta ke zdraví. Otužování posiluje imunitu a nic nestojí

„Jsou podstatné z důvodu buněčného stresu a s tím spojené funkce buněk jak na úrovni výstelky plicních sklípků, tak výstelky cévní. Hrají roli i při rozvoji závažných komplikací onemocnění covid-19,“ vysvětluje Thon.

„V rámci populačních analýz se jeví, že muži mohou být v nevýhodě,“ popisuje imunolog. S koronavirovými infekcemi má člověk, a hlavně jeho imunitní systém, zkušenosti. Proč je zrovna nemoc covid-19 tak vážná?

Virus ve výhodě

„V případě onemocnění covid-19 se stále jedná u velké části populace o skutečně nový typ koronaviru, s nímž se dosud daný člověk nesetkal,“ říká Vojtěch Thon. „Je to pro něho nový antigenní podnět s imunitní odpovědí rozvíjející se v převážně naivním, bezbranném terénu.“

Čínský virus je proto v souboji s lidským imunitním systémem ve výhodě. „U dalších, již běžných lidských koronavirů se jedná po desetiletích opakovaného setkávání člověka s nimi o běžné respirační infekce,“ vysvětluje Vojtěch Thon.

„Opakovaně se s těmito viry setkáváme, aniž by se dané věci věnovala větší pozornost,“ říká imunolog z centra RECETOX. „Obranu proti nim systematicky zajišťuje zmíněný slizniční imunitní systém.“

Slizniční imunitní systém

Pro ochranu před covidem-19 je nejdůležitější složka imunitního systému označována jako slizniční imunitní systém. Jak napovídá už název, je to souhrnné označení pro všechny prostředky přirozené i získané obrany našeho těla, které se uplatňují na sliznicích. Slizniční imunitní systém zahrnuje sliznice dýchacího traktu, střeva, spojivky oka nebo močopohlavní soustavy.

„Slizniční imunitní odpověď je při obraně organismu a jejím vývoji naprosto zásadní,“ popisuje Thon. „Zajišťuje v rámci naší obrany mimo jiné enormní plochu funkčních bariér organismu ve vztahu k vnějšímu prostředí.“

Slizniční imunitní systém je evoluční zázrak. „Je unikátně vystavěn, a to jak po stránce buněčné, tak po stránce látkové,“ líčí Thon.

Při ochraně sliznic se uplatňují takzvané imunoglobiny IgA. Imunoglobiny jsou bílkoviny, jež se umí navázat na povrchové molekuly bakterií a virů. Někdy je tím rovnou zneškodní, jindy jen označí jako cíl pro specializované buňky imunitního systému.

Přenos protilátek

Imunoglobulinů je pět tříd. Označují se velkými písmeny. Imunoglobuliny třídy IgA jsou produkované B-lymfocyty (typ bílých krvinek) přítomnými ve sliznicích. Jsou aktivně transportovány na povrch sliznic, kde působí v imunitní obraně.

Ačkoliv se většina imunitních dějů odehrává na úrovni buněk a molekul, můžeme ji posílit životosprávou. „Zdravý životní styl se člověku odvděčí i v obraně proti dosud neznámému virovému nepříteli,“ říká Thon.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...