Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zdraví je důležitější než věk. Jak vzdorovat nemocem?

Imunita (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Imunita (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Jste nemocní? Máte oslabenou imunitu. To slýcháváme často. Co jsme ale udělali špatně? Můžeme si za to sami? Mohli jsme vzdorovat a zvítězit nad chorobou bez pomoci?

Ve světě patogenních mikroorganismů – bakterií, parazitů a virů, tedy těch, jež nám mohou přivodit nemoci, přežíváme jen díky všestranné a bezchybné funkci svého imunitního systému. Je to hradba našeho těla, jíž se brání nepřátelům. Některým virům se přesto daří pronikat dovnitř našich buněk a stát se součástí jejich genomu.

Jiné osídlují ve „spící“ formě těla většiny zdravých lidí. Vedle typických nakažlivých onemocnění, jako je např. chřipka, se podílejí na vzniku a rozvoji řady neinfekčních chorob, třeba astmatu, alergií nebo různých nádorových onemocnění.

Mezi imunology se o tom hovořilo již dlouho. Tvrdili, že svět je příliš propojen na to, aby se po něm nový zákeřný vir nerozšířil jako lavina. Stalo se, co se asi stát muselo. Člověk je připraven na nemoci, které jeho imunitní systém zná.

Slizniční infekce

Na cizince ale připraven není a musí s ním bojovat. Tento cizinec má zbraně, jež náš imunitní systém nezná. Dělá, co může, na co stačí. V některých případech podléhá. Jaký je vlastně vztah mezi imunitou člověka a covidem-19?

„Covid-19 je onemocnění vyvolané virem SARS-CoV-2,“ říká profesor Vojtěch Thon. Působí jako imunolog v centru RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

„Jedná se o slizniční infekci, na niž reaguje přímo se sliznicemi asociovaný imunitní systém. To je zásadní pro celkové pochopení imunitní odpovědi člověka.“

Zánětlivá odpověď

Často můžeme číst zprávy o tom, že některé věkové kategorie pacientů jsou náchylnější k onemocnění covidem-19 a že je také pro vnímavost k nemoci důležité pohlaví. Podle imunologa Vojtěcha Thona mají však větší vliv další asociovaná onemocnění a stavy, zejména ty spojené se zánětlivou odpovědí.

„Patří k nim obezita, kardiovaskulární onemocnění, diabetes a další komorbidity,“ říká. Všechny tyto podmínky zvyšují pravděpodobnost onemocnění covidem-19.

„Jsou podstatné z důvodu buněčného stresu a s tím spojené funkce buněk jak na úrovni výstelky plicních sklípků, tak výstelky cévní. Hrají roli i při rozvoji závažných komplikací onemocnění covid-19,“ vysvětluje Thon.

„V rámci populačních analýz se jeví, že muži mohou být v nevýhodě,“ popisuje imunolog. S koronavirovými infekcemi má člověk, a hlavně jeho imunitní systém, zkušenosti. Proč je zrovna nemoc covid-19 tak vážná?

Virus ve výhodě

„V případě onemocnění covid-19 se stále jedná u velké části populace o skutečně nový typ koronaviru, s nímž se dosud daný člověk nesetkal,“ říká Vojtěch Thon. „Je to pro něho nový antigenní podnět s imunitní odpovědí rozvíjející se v převážně naivním, bezbranném terénu.“

Čínský virus je proto v souboji s lidským imunitním systémem ve výhodě. „U dalších, již běžných lidských koronavirů se jedná po desetiletích opakovaného setkávání člověka s nimi o běžné respirační infekce,“ vysvětluje Vojtěch Thon.

„Opakovaně se s těmito viry setkáváme, aniž by se dané věci věnovala větší pozornost,“ říká imunolog z centra RECETOX. „Obranu proti nim systematicky zajišťuje zmíněný slizniční imunitní systém.“

Slizniční imunitní systém

Pro ochranu před covidem-19 je nejdůležitější složka imunitního systému označována jako slizniční imunitní systém. Jak napovídá už název, je to souhrnné označení pro všechny prostředky přirozené i získané obrany našeho těla, které se uplatňují na sliznicích. Slizniční imunitní systém zahrnuje sliznice dýchacího traktu, střeva, spojivky oka nebo močopohlavní soustavy.

„Slizniční imunitní odpověď je při obraně organismu a jejím vývoji naprosto zásadní,“ popisuje Thon. „Zajišťuje v rámci naší obrany mimo jiné enormní plochu funkčních bariér organismu ve vztahu k vnějšímu prostředí.“

Slizniční imunitní systém je evoluční zázrak. „Je unikátně vystavěn, a to jak po stránce buněčné, tak po stránce látkové,“ líčí Thon.

Při ochraně sliznic se uplatňují takzvané imunoglobiny IgA. Imunoglobiny jsou bílkoviny, jež se umí navázat na povrchové molekuly bakterií a virů. Někdy je tím rovnou zneškodní, jindy jen označí jako cíl pro specializované buňky imunitního systému.

Přenos protilátek

Imunoglobulinů je pět tříd. Označují se velkými písmeny. Imunoglobuliny třídy IgA jsou produkované B-lymfocyty (typ bílých krvinek) přítomnými ve sliznicích. Jsou aktivně transportovány na povrch sliznic, kde působí v imunitní obraně.

Ačkoliv se většina imunitních dějů odehrává na úrovni buněk a molekul, můžeme ji posílit životosprávou. „Zdravý životní styl se člověku odvděčí i v obraně proti dosud neznámému virovému nepříteli,“ říká Thon.

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...