Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Seriály

Ztrestali ho nacisté a posléze i komunisté. Josef Veverka byl nejdéle vězněným českým novinářem


Josef Veverka | foto: Archiv autora

Premium Doporučujeme
Jméno novináře a politika Josefa Veverky dnes skoro nikomu nic neříká. Přitom jde o nejdéle vězněného českého žurnalistu ve 20. století. Nacisté ho uvěznili dvakrát, komunisté třikrát. Celkem strávil v žalářích a lágrech více než 17 let života.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Šéfredaktor odvážné a komunisty umlčené Stráže severu se narodil před 120 lety – 4. února 1903. Jeho otec Václav Veverka pracoval jako kovářský dělník v nádražních dílnách v Nymburce. Když bylo Josefovi pět let, zemřela mu maminka. Na smrtelném loži jí manžel slíbil, že umožní chlapci vystudovat. Po absolvování gymnázia se Josef Veverka zapsal ke studiu historie a zeměpisu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1932 dosáhl doktorátu z přírodních věd. Vzdělání si prohloubil ještě ročním pobytem na pařížské Sorbonně.

V době vrcholícího napětí mezi Československem a Hitlerovou třetí říší působil jako redaktor Ještědského obzoru a sociálnědemokratický tajemník v Liberci. Poté, co nacistické Německo na podzim 1938 zabralo pohraniční oblasti, přestěhoval se s manželkou Emilií, profesí učitelkou, do Mladé Boleslavi. Zastával místo redaktora Stráže lidu a od února do května 1940 pozici vedoucího redaktora Dělnického rozhlasu v Praze. Právě zde ho 31. května zatklo gestapo za šíření protinacistických letáků, za což byl odsouzen na dva roky káznice. Po propuštění v roce 1942 se opět zapojil do odboje. V roce 1944 byl znovu zatčen a téměř do konce války vězněn.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!