Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Seriály

Procesy často připomínaly divadlo. Tvrdé zákony přijaté po únoru rozpoutaly justiční hon na statisíce třídních nepřátel


Výstavka „předmětů doličných“ přímo v soudní síni v Praze na Pankráci v červnu 1950 během režimem zinscenovaného procesu s „Miladou Horákovou a spol.“. Naaranžované zbraně i vlajka s hákovým křížem měly podle dobové popisky podnítit „spravedlivý hněv lidu proti záškodníkům“. Přitom zastiňovaly skutečnost, že sama Horáková i další obžalovaní byli za okupace vězněni. | foto: ČTK

Premium Seriál
V prvních měsících po únorovém převratu se komunisté soustředili na tzv. očistu. Čistky a svévolné zásahy do státních, stranických a společenských struktur, které se na jaře a v létě 1948 odehrávaly po celé zemi, neměly oporu v tehdejších zákonech a musely být zpětně legalizovány.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Ze zaměstnání, škol a úřadů bylo během několika měsíců vyhozeno více než 300 000 lidí. Mezi nimi bylo bezmála 30 000 úředníků, 3000 příslušníků bezpečnosti a téměř 70 000 volených zastupitelů i zaměstnanců národních výborů všech stupňů. Silně zasažena byla i armádu, odkud se „vyakčnila“ skoro třetina důstojnického sboru.

Početné skupiny obyvatel byly sociálně a majetkově degradovány a staly se občany druhé kategorie (soukromí zemědělci, živnostníci, velcí podnikatelé, příslušníci církví, duchovní, členové a sympatizanti nekomunistických stran, důstojníci západní armády za války, někteří příslušníci prvorepublikových bezpečnostních sborů).

Nepohodlní lidé na úřadech, ve školách, v armádě, SNB a jinde byli z velké části vyměněni, stále však ještě alespoň formálně platily předúnorové zákony a státní úřady a ostatní instituce nadále fungovaly podle „starých“ předpisů.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!