Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Seriály

Odpor ke komunistům přiměl desetitisíce lidí opustit vlast. Při dramatických útěcích šlo často o život


Speciální vojenské útvary zvané Pohraniční stráž byly režimem určeny k tomu, aby bránily přechodům lidí přes zelenou hranici | foto: ČTK

Premium Doporučujeme
Po únoru 1948 začali komunisté společensky, existenčně a někdy i fyzicky likvidovat své skutečné i potenciální nepřátele. Desetitisíce lidí nechtěly čekat, až se stanou cílem třídní nenávisti, a rozhodly se Československo opustit. Odcházeli hlavně ti, kdo zásadně odmítali komunistickou představu o fungování společenského uspořádání.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Po únoru uprchla za hranice řada poslanců, členů nekomunistických stran, politiků, novinářů, intelektuálů, umělců, vědců, podnikatelů, diplomatů (např. Jozef Lettrich, Ján Papánek, Hubert Ripka, Ivo Ducháček, Václav Majer, Ferdinand Peroutka, Pavel Tigrid, Miloš Havel, Rafael Kubelík či Jiří Voskovec). Hromadně ale odcházeli i „obyčejní“ lidé, kteří nechtěli zůstat v zemi pod vládou komunistů.

Režim se nelegálním odchodům snažil za pomoci administrativních i fyzických opatření zabránit. Nelegální odchod do zahraničí byl trestný čin. Od roku 1951 byla hranice Československa s Rakouskem a SRN (do poloviny šedesátých let i s NDR) chráněna speciálními vojenskými útvary (Pohraniční stráž). Podél státní hranice vzniklo zakázané pásmo oddělené vysokým plotem z ostnatého drátu neboli tzv. železná opona, který byl až do poloviny šedesátých let pod vysokým napětím. V padesátých letech byla tato opatření zesílena minovými poli.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: