Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Seriály

Čistky v SNB zažehly oheň. Komunisté za únorové krize zneužili ve svůj prospěch bezpečnostní a zpravodajské složky


Oporu nalezli komunisté u těch útvarů SNB, které tvořily „kádrový rezervoár“ pro budoucí bezpečnostní složky. Na dobovém snímku z listopadu 1948 sledujeme slavnostní otevření školy SNB v Trutnově i s Gottwaldovým portrétem za řečníkem. | foto: ČTK

Premium Seriál
Jednou z otázek zůstává, jaký vliv na průběh únorových událostí měla Moskva. Stalinovi se postup československých komunistů k moci „v mezích zákona“ nelíbil dlouhodobě. Pravdou také je, že Sověti svým československým protějškům doporučovali „tento problém“ vyřešit ještě před květnovými volbami v roce 1946.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Komunisté sovětskou kartu během února 1948 běžně využívali a hrozili, že v případě nepřijetí demise Sověti zasáhnou. Ti sice nabádali k tvrdému a nekompromisnímu postupu, Gottwaldovu žádost o přímé zapojení však odmítli. To, že únorové převzetí moci bylo hlavně domácí záležitostí, ilustruje i nespokojenost Moskvy s jeho „klidným“ a nekrvavým průběhem.

Situace v Československu byla každopádně na přelomu ledna a února 1948 natolik vážná, že jakákoliv sporná událost se mohla stát záminkou k vyvolání krize velkého rozsahu. Důvodů se od léta 1947 nahromadilo dost (balíčková aféra, mostecká špionážní aféra, události na Slovensku...). Pověstným tlačítkem, jehož stisknutí spustilo sled událostí, které vyvrcholily státním převratem a instalací komunistické diktatury, se staly personální změny na velitelských místech ve Sboru národní bezpečnosti (SNB).

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: