Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Seriály

Jak se vyrovnat s minulostí? Nikdo nebyl jen oběť, všichni byli součástí komunistické mašinérie, říkával Havel


Režimní symboly zmizely již za sametové revoluce (na snímku z 6. 12. 1989 mizí z pražské budovy nápis Sláva komunismu), ale ve volbách komunisté neuspěli až po dalších více než 30 letech | foto: ČTK

Premium Doporučujeme
V předchozích jedenácti dílech našeho seriálu jsme se vraceli o 75 let zpátky. Tehdejší činy a chování lidí – ať už výrazných jedinců, anebo takzvané většiny – stejně jako fenomény spojené s nástupem diktatury jsou minulostí. Jenomže tahle minulost v mnohém zasahuje do naší současnosti – víc, než bychom si přáli.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

V příspěvku věnovaném kolektivizaci a likvidaci selského stavu jsme uváděli některé z názorných příkladů bezpráví a křivd, které dodnes nejsou napraveny. Mohli bychom jich popisovat víc. Některé ovšem ani napraveny být nemohly, protože to z principu nejde: cestou soudní rehabilitace, finanční kompenzace či restituce majetku můžete jen trochu zmírnit příkoří a nespravedlnost, kterou lidé v totalitních časech zakusili. Zničený život se však nikdy nevyrovná.

Jak napravit zločiny minulosti

Pokusy napravovat zločiny minulosti měly u nás různou podobu. Připomeňme, že po druhé světové válce pracovaly v českých zemích Mimořádné lidové soudy zřízené zvláštním prezidentským dekretem. Měly potrestat nacistické zločince a ty, kteří s nimi kolaborovali a provinili se proti československému státu. Členové protektorátních vlád a další veřejně činné osoby pak stanuli před Národním soudem.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se