Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Husité: mýty a fakta

Na čtyři sta disidentů opustilo Tábor. Některé z nich i husité považovali za kacíře

František Ženíšek - Záhuba adamitů. | foto: Wikimedia Commons, Public domain

Premium Seriál
PRAHA - Rok 1420 skončil, proroctví, jemuž uvěřilo množství lidí, selhalo. Kristus do Čech nedorazil ani potají a nezahájil zde epochu svého kralování. To mělo trvat možná tisíc let, možná jen pětačtyřicet dní. Blouznivecké sny braly definitivně za své. Stovky bratří a sester, které na jihočeský Tábor přivedla víra v blízkost Kristovy říše, se s hroutící iluzí odmítaly smířit. Znepokojovala je i rychlá proměna obce, jež dostávala pevné struktury.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma
Husité: mýty a fakta

Do čela vlastní církevní organizace si jako seniora zvolila Husova žáka Mikuláše z Pelhřimova, čímž ukončila i svobodu laických výkladů Bible. V polovině října 1420 už Tábor vybíral od sedláků ze vsí, které ovládl, poddanské dávky. Ani zaslíbená komunita nedokázala žít bez výběru daní. Počátkem následujícího roku vyústilo vnitřní pnutí v rozkol.

Nespokojenci, odmítající vzít na vědomí realitu, z Tábora nedobrovolně odešli. Nebylo jich mnoho, asi čtyři stovky z celkového počtu 3000 obyvatel. Disidenti se usídlili nedaleko, pod hradem Příběnice, na břehu Lužnice. Ale i tady mezi nimi propukaly rozepře a jejich názory na některé věroučné a náboženské problémy byly natolik výstřední, že i z pohledu táboritů překročili hranice kacířství. Postupně se pod táborským tlakem rozešli na různá místa, několik desítek z nich přikázal Žižka v dubnu 1421 upálit jako heretiky. Stalo se tak v Klokotech, přímo proti táborským hradbám, aby každý viděl, kam vede hereze.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!