Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Husité: mýty a fakta

Revoluce propukla útokem davu na Novoměstskou radnici. Ukázalo se, že převrat klidný nebude


Spolek Plzeňský Landfrýd připravil 30. července 2019 na Novoměstské radnici v Praze k připomínce 600 let od první pražské defenestrace divadelní ztvárnění událostí z konce července roku 1419, kdy rozzuření příznivci husitství vyhodili konšely z okna radnice. | foto: ČTK

Premium Seriál
PRAHA - Kostnický koncil a následně i nový papež Martin V. nehodlali s husity o jejich programu diskutovat. Vrcholný církevní sněm už v červnu 1415 zamítl podávání svátosti oltářní pod obojí způsobou laikům a o rok později pohnal více než 450 českých a moravských šlechtických signatářů stížného listu proti Husovu upálení před svůj soud.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Jednotlivé díly premiového seriálu Husité: mýty a fakta najdete zde

husité - banner

K tomu se pochopitelně nikdo z předvolaných nedostavil. Protihusitské výnosy a instrukce nejvyšších církevních úřadů kolovaly Evropou. Koncil i papežství povzbuzovaly české katolíky a král Zikmund v listech adresovaných Husovým přívržencům střídal cukr s bičem. V Českém království zatím den od dne sílily pozice husitů, kteří nadále počítali s tichou podporou krále Václava a zmocnili se pražských farních kostelů, odkud vypudili katolické kněze.

Pod přímým patronátem vysokých zemských úředníků, královských dvořanů a četných šlechticů se laický kalich rychle šířil i na venkově. Vystrašení řeholníci, v nichž husité spatřovali neužitečné osoby, opouštěli kláštery a spolu s klášterními poklady a knihami hledali útočiště na hradech katolické šlechty či ve spřátelených církevních institucích za hranicemi.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: