Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První zápas fotbalového mistrovství světa se hrál před 90 lety: Domácí suverén a netečná Evropa

Sport

  9:37
PRAHA - Na první pohled nepříliš atraktivní fotbalový zápas mezi Francií a Mexikem, který se konal 13. července 1930, se navždy zapsal do dějin kopané. Zhruba tisícovka diváků na stadionu Pocitos v Montevideu byla totiž svědkem prvního utkání premiérového mistrovství světa.

Vítězný tým Uruguaye z MS 1930 na obarvené fotografii. foto: FIFA.com

Belgičana Johna Langenuse překvapil na výletě v argentinském Buenos Aires naléhavý telegram: „Budete řídit finále!“ 

Těsně před tím než charismatický dlouhán nastoupil na loď, která ho měla vzít zpět domů do Evropy. 

Pořadatelé prvního mistrovství světa se ozvali na poslední chvíli, patrně si nelámali hlavu s časným rozpisem zápasů. Ještěže se kapitán transaatlantického parníku uvolil tři hodiny počkat v přístavu.

Argentinská policie motorovým člunem proklestila Belgičanovi cestu na druhý břeh Rio de la Plata, uruguajští celnící se ubezpečili, že u sebe nemá střelnou zbraň a pak rychle do Montevidea na stadion Centenario.

Tam Langenus odpískal finále, v němž domácí „Urus“ před 90 tisíci nadšenými diváky vyprovodili modrobílé Argentince čtyřmi brankami a získali první titul. Sudí poblahopřál vítězi a hybaj na palubu. Ještě že se neprodlužovalo.

Ono to s těmi rozhodčími bylo na šampionátu mnohem složitější. Zvláště ti jihoameričtí si často vykládali pravidla po svém. 

Brazilec Rego pískl konec, zrovna když se francouzský útočník Langiler octnul v zápase s Argentinou za stavu 0:1 sám před brankářem. 

A to zbývalo ještě šest minut hrací doby! Po protestech se sice dohrálo, ale Francouzům už vyloženou šanci nikdo nevrátil.

Nadšení z prvního šampionátu před osmaosmdesáti lety zastínil ještě jeden, mnohem podstatnější problém, který hrozil přerůst v mezinárodní roztržku. 

Pořadatelé i činovníci FIFA museli doslova žadonit, aby vůbec někdo přijel z Evropy.

Finále MS v roce 1930: Uruguay-Argentina.

Finále MS v roce 1930: Uruguay-Argentina.

Pověřit malou jihoamerickou zemi pořádáním prvního světového turnaje mělo svůj smysl. Její fotbalový tým, dvojnásobný olympijský vítěz, platil za nejlepší na světě. Ale z logistického hlediska to už tak moudré rozhodnutí nebylo. 

Vrcholící hospodářská krize nutila evropské země šetřit a velkým klubům se navíc příčilo pustit největší hvězdy na dlouhých šest týdnů kamsi za oceán. 

I funkcionáři Sparty a Slávie - prakticky jediných dodavatelů československé reprezentace - odmítli své ovečky uvolnit.

Než stačili naštvaní Uruguajci na protest proti evropskému bojkotu vystoupit z řad FIFA, zasáhl předseda světové fotbalové asociace Jules Rimet. 

Věnoval pro budoucího šampiona „Zlatou Niké“, putovní trofej z 1800 karátů ryzího zlata, a hlavně přesvědčil čtyři statečné týmy, aby se v Le Havre společně nalodily na parník Conte Verde a doplnily počet účastníků alespoň na třináct z původně plánovaných šestnácti.

Rumuny, Belgičany, Francouze a Jugoslávce za dva týdny uvítaly v Montevideu nadšené davy, pak se však ukázalo, že žádná elita nepřijela. 

Belgie nedala na turnaji ani gól, a třeba Jugoslávie to sice dotáhla až do semifinále, tam ji ale šesti ranami zdrtil domácí gólostroj. Zkrátka kvalitní evropský fotbal se tehdy hrál někde jinde.

Domácí tým s famozní záložní trojicí Andrade, Fernandez, Gestido dospěl bez větších potíži, s bouřlivou podporou hlediště a úctyhodným skóre 15:3 až na vrchol. 

Jediným vážným soupeřem mu byli fináloví Argentinci, a i ti si odnesli z Montevidea bohatý příděl. 

Modrobílé sousedy snad mohla těšit alespoň koruna krále střelců, jež za osm střelených branek připadla Guillermovi Stábilemu, budoucímu slavnému trenérovi.

Jeho spoluhráč, záložník Luis Monti, si zase za čtyři roky zopakuje finále. Tentokrát už ale v italském dresu, který získá těsně před začátkem šapionátu bez toho, aby FIFA proti podivnému manévru zasáhla. To už je ovšem jiná kapitola...

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Mohlo by vás zajímat