Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZPÁTKY DO HISTORIE - MS 1962: Raději zůstaňte doma. Masopust a spol. ale šokovali svět

Sport

  11:11
PRAHA - Raději zůstaňte doma, radili skeptici Čechoslovákům v roce 1962 před fotbalovým šampionátem v Chile. Po něm je naopak vítali jako národní hrdiny.

Stříbrní hrdinové. Zleva Svatopluk Pluskal, Josef Masopust a Ladislav Novák s pohárem na strahovském stadionu v Praze po návratu z Chile. foto: Reprofoto

Tehdy se na stadionu Sausalito lázeňského městečka Viňa del Mar lámal chleba. Hvězdní Španělé po soustavném, leč bezzubém náporu mírně polevili. 

A v 80. minutě se to stalo: Masopust vyslal pasem na zteč Štibrányiho, rychlý trnavský útočník po dlouhém sprintu od půli hřiště nechal za sebou obránce Santamariu a Garaye. Marně se mu brankář Sedrun snažil zúžit střelecký úhel, přesně umístěná střela podél jeho padajícího těla záhy rozvlnila síť.

A senzace byla na světě. Nervy ztrácející Španělé už stav zápasu nezvrátili, a de facto si tak přibouchli dveře do čtvrtfinále chilského šampionátu v roce 1962. Na jejich úkor postoupili všemi podceňovaní Čechoslováci. Že jejich spanilá jízda skončí dokonce až ve finále, si tehdy ještě netroufli představit ani oni sami.

Pravda, postup bylo třeba potvrdit ještě minimálně jedním bodem ve zbývajících dvou zápasech základní skupiny. A nevídáno. Masopust a spol. to bezgólovou remízou zvládli již v souboji s ultrafavorizovanou Brazílií, následná tříbranková prohra s Mexikem byla už jen formalitou pro statistiky, jež nic na našem postupu nezměnila.

V úspěch Československa na mistrovství světa nevěřil předem prakticky nikdo. Ani vlastní fanoušci. Zvláště po upachtěné strahovské přípravě s anglickým Huddersfieldem. „Nejezděte do Chile, ať se neztrapníte,“ vyrojily se mraky skeptických rad. „Jak chcete uspět proti Di Stéfanově Španělsku či Pelého Brazílii, když se trápíte i s průměrným anglickým týmem?“

Těsně před šampionátem se chilští novináři obrátili na trenéry všech šestnácti účastníků s dotazem, koho tipují za vítěze. Většinou zazněla podle očekávání Brazílie, případně „jiný jihoamerický tým“. A kdo jí zkříží cestu? Tady už těch tipů padlo více: západní Německo, Sovětský svaz, Anglie. Domácí Chilané doufali, že to budou oni. O Československu se moc nemluvilo.

Víru v něj krom našeho trenéra Vytlačila vyslovil překvapivě ještě maďarský kouč: „Považujete Československo za outsidera? Neděláte dobře. Podle mě se probojuje mezi posledních osm,“ pravil Lajos Baróti. 

Jeho věštba byla nakonec pravdivá, pominula však jeden důležitý detail: že to naši dotáhnou dokonce ještě dál a navíc paradoxně na úkor Maďarů. Jejich hbitý útočný trojlístek Albert, Tichy, Fenyvesi marně ve čtvrtfinále dobíjel žulovou hráz naší defenzivy. 

Po Schererově brzkém gólu se vraceli předčasně domů oni. „Umřeli jsme na krásu,“ zhodnotili s povzdechem Maďaři své čtvrtfinálové vyřazení Československem. „A brankář Schrojf vám zatlačil oči,“ dodal suše britský list Daily Express.

Mrštný bratislavský gólman si svým životním výkonem na turnaji vysloužil velký aplaus. „Co je těžší, vyslovit jeho jméno, nebo mu dát gól?“ vtipkovali novináři. 

Že to druhé, o tom se přesvědčili nejen zoufale neúspěšní španělští či maďarští střelci, ale i náš semifinálový soupeř z Jugoslávie, jemuž Schrojf dovolil jediný zásah do své svatyně, zatímco naši probudivší se útočníci zatížili soupeřovo konto třemi góly. Dva dal náš nejlepší střelec Scherer, třetí přidal Kadraba.

„Kdybyste před třemi týdny řekli, že Československo postoupí do finále, tak se vám vysmějeme,“ zhodnotí nečekanou realitu německá agentura DPA. Brazilský soupeř, postrádající od prvního utkání s námi zraněného Pelého, má náhle z finálového soupeře respekt. 

„Nebojím se nikoho víc než vašeho brankáře,“ vysekne Schrojfovi poklonu ostrostřelec Vavá. Bohužel právě na dosud famózního Schrojfa padne v klíčovém zápase „den blbec“ a po jeho minele v 78. minutě tentýž Vavá třetím gólem definitivně zajistí Brazílii druhý titul mistra světa.

Naši se za to nečekané stříbro rozhodně stydět nemuseli. „Zachránili jste Evropu od blamáže,“ poděkuje Čechoslovákům italská trenérská legenda Vittorio Pozzo, čímž připomene, že ostatní evropské týmy na chilském turnaji těžce zklamaly. 

Tým trenéra Rudolfa Vytlačila čeká na letišti v Ruzyni triumfální přijetí nadšených davů. Kam se poděli všichni ti skeptici?

Záložník pražské Dukly Josef Masopust, autor naší jediné finálové branky, se brzy dočká Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy a spolu se Svatoplukem Pluskalem a Jánem Popluhárem bude za rok nominován do světového výběru, který ve Wembley změří síly s Anglií, slavící sto let své fotbalové federace.

Československo už ale podobný úspěch jako tehdy v Chile nikdy nezopakuje. Příští šampionát se bude konat bez nás.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat