9. července 2018 16:59 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

ZPÁTKY DO HISTORIE - MS 1970: Československý zmar a poslední titul Pelého

Pelé se raduje ze svého posledního titulu mistrů světa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pelé se raduje ze svého posledního titulu mistrů světa. | foto: Reprofoto

PRAHA Země kávy stanula v roce 1970 potřetí na vrcholu a získala Zlatou Niké jen a jen pro sebe. My jsme v Mexiku naopak selhali, podlehli jsme soupeřům i zdejšímu klimatu.

Mraky třepotavých konfet a ohlušující rány dělbuchů. Aztécký stadion se rázem stal dějištěm jednoho velikého rozjařeného karnevalu. 

Sotva východoněmecký rozhodčí Rudi Glöckner odpískal konec finálového zápasu, vtrhly tisíce lidí na hrací plochu za bezradné asistence policie i pořádkových sil.

Nadšení fandové se v euforii vrhli na své miláčky v kanárkových dresech a strhali z nich vše, včetně trenýrek. 

Hráči se nebránili, naopak: spínali ruce k nebesům a děkovali bohu za titul, kterým Brazílie povstala jako fénix z popela. 

Po čtyři roky staré blamáži na anglických trávnících usedla země kávy v roce 1970 opět trůn. Ve finále smetla Italy 4:1.

A tak když se po chvíli kapitán nových mistrů světa Carlos Alberto převlékl do nového dresu, převzal sošku Zlaté Niké pro vítěze a naposledy ji ukázal rozvášněnému davu. 

Pak se trofej definitivně a navždy přestěhovala do vitríny v budově brazilského fotbalového svazu v Riu (než ji po letech kdosi nenechavý zcizí a roztaví).

Kanárci oklamali svět

Brazílie dokonale oklamala celý svět, když v přípravě před mexickým šampionátem předváděla rozpačité výkony, neustále měnila hráče a těsně před úvodním hvizdem dokonce i trenéra. 

Málokdo krom zasvěcených jí věřil a ona nakonec překvapila a samotným turnajem prošla jako nůž máslem. 

Poučila se z minulých chyb, zabezpečila obranu, ale svůj hravý styl neopustila ani teď, o což se postarala skvostná útočná formace Gerson, Tostao, Rivelino, Jairzinho a Pelé.

Tentýž král Pelé, který před čtyřmi lety vyhrožoval, že ho už nikdo na MS nikdy neuvidí.

Teď už to není ten sedmnáctiletý holobrádek jako kdysi ve Švédsku, ale hvězda první velikosti. Nahrával, střílel, dával góly, byl u všeho. Aještě zvládl znemožnit soupeřovy brankáře, byť sebeslavnější.

Iva Viktora málem překonal náhlou dalekonosnou střelou z vlastní půle. 

„Kdyby to skončilo v síti, nechám se vystřídat,“ vzpomínal gólman pražské Dukly, jak pelášil z hranice velkého vápna zpět k bráně a marně stíhal Pelého letící „dárek“. 

Uruguayce Mazurkiewicze zase lišák v brazilském dresu „opil“ v semifinále neskutečnou fintou, když nejprve schválně minul míč a pak ho rychle dohnal a vystřelil až na prázdnou branku. 

Těsně vedle. Jedině Gordon Banks nedal králi střelců svou kůži zadarmo.

Právě ale anglický gólman nepřímo zapříčinil předčasný pád obhájce titulu, který v repríze finálového souboje z Wembley podlehl západním Němcům v prodloužení. 

Minimálně jedna z rozhodujících branek čtvrtfinále šla na vrub nejistého náhradníka Bonettiho. 

Spolehlivější Banks chytat nemohl: večer před klíčovým zápasem snědl neošetřené ovoce a zbytek noci strávil povětšinou na záchodě se střevními potížemi.

Angličané vůbec museli překonávat roztodivné překážky od nesmyslného zatčení kapitána týmu Moora v Kolumbii za údajnou krádež v klenotnictví až po noční hluk před hotelem, kde Charltonův tým odpočíval před utkáním s Brazílií. 

Celá španělsky a portugalsky mluvící část Ameriky pojala turnaj v Mexiku jako jednu velkou pomstu Evropě, a Anglii zvlášť, za ponížení na předchozím šampionátu.

Československá blamáž

Československo naštěstí nikoho neštvalo, ale pohříchu ani nebavilo. Ambiciózní tým vedený Jozefem Markem si debakl právě ani s Anglií ani Brazílií nepřipouštěl a se čtvrtým týmem skupiny Rumunskem ve svých triumfálních plánech vůbec nepočítal. 

Výsledek byl ovšem tristní: čtyři branky od Jihoameričanů, dvě od Rumunů a jeden na závěr naší zoufalé anabáze od Anglie. Žádná výhra ani remíza, jen dva góly v síti soupeřů od jediného našeho agilního střelce: Ladislava Petráše.

Nepřekonatelným sokem našich hráčů se nakonec ukázal řídký vzduch zdejší nadmořské výšky, který jim vzal veškeré síly. Dějiště našich proher, stadion Jalisco v Guadalajaře, stál zhruba na úrovni vrcholu Sněžky. 

„To není fotbal, ale galeje,“ volal hořce na trenéry zcela vyčerpaný útočník Karol Jokl jen chvíli po začátku druhé půle s „kanárky“. „A míče v tom vzduchu létají nějak rychleji,“ podivil se brankář Viktor nad dalším handicapem.

Podmínky měli samozřejmě všichni účastníci stejné, jen my jsme přípravu na zdejší klima hrubě podcenili. Do dějiště MS jsme přijeli mezi posledními, zatímco ostatní si na větší fyzickou zátěž už dávno předem zvykali.

Návrat do Prahy byl na probíhající červen nesmírně mrazivý. Funkcionáři už na Ruzyni bombardovali hráče hromadou výčitek: Proč se za oceánem tvořily klubové partičky? Proč jste netáhli za jeden provaz? 

Proč se Adamec s Kvašňákem „rvali“ o to, kdo z nich bude nepsaným šéfem? A obviněním z největšího hříchu očistec vyvrcholil: 

„Místo, aby jste vzorně reprezentovali vlast, kšeftovali jste s agenty firem Puma a Adidas a jejich kopačkami.“ 

Hráči se nařčení z odfláknutého přístupu bránili: „Proč jsme museli překotně dohrávat ligu, místo abychom se stihli za oceánem v klidu aklimatizovat?“ 

Marné byly jejich dotazy na šéfstvo, tresty padly drakonické: dlouhodobý dištanc prakticky pro celý národní tým.

A doplatili jsme na něj hned vnásledující kvalifikaci na Euro, když jsme s podivným nikoli „B“, ale „C“ výběrem jen remizovali sprůměrným Finskem. 

Pak jsme potrestané „Mexičany“ narychlo omilostnili, leč pozdě, cesta na závěrečný turnaj v Belgii zůstala „zarúbaná“.

Martin Egyed

Autor

Martin Egyedmartin.egyed@lidovky.czČlánky