10. července 2018 9:44 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

ZPÁTKY DO HISTORIE - MS 1974: Padli se ‚svými‘. Poté ale Němci slavili titul

Kapitán západoněmecké reprezentace Franz Beckenbauer slaví s trofejí pro mistra... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapitán západoněmecké reprezentace Franz Beckenbauer slaví s trofejí pro mistra... | foto: Reprofoto

PRAHA Západoněmeckému šampionátu nepřálo v roce 1974 počasí, domácím bojovníkům to ale moc nevadilo. Až na jedno zakolísání dospěli k historicky druhému titulu.

Sparwasser, Sparwasser, volali posměšně lidé na západoněmecké hráče, kamkoli se ti nešťastníci hnuli. Ne, Sparwasser není nadávka, nýbrž jméno fotbalisty, mimochodem také německého, ale toho „východního“ zpoza železné opony. 

Jürgen Sparwasser v 77. minutě hamburského utkání drze prodribloval hvězdnou obranou Beckenbauer, Vogts a spol. a podél bezmocného Seppa Maiera nekompromisně zavěsil.

Šokujícím gólem zajistil útočník 1. FC Magdeburg „svému“ Německu nehynoucí slávu a tomu „druhému“ zase uštědřil ostudnou prohru s jazykově příbuzným outsiderem.

Nevyzpytatelný los světového šampionátu si v roce 1974 krutě zažertoval, když svedl dohromady do „studenoválečnického“ derby obě německé republiky. Domácí favorit si selháním s nadšeným debutantem navíc zadělal na menší logistický problém, neboť z druhého místa v základní skupině postupoval do dalších bojů v jiných městech, než byl původně očekáván.

Zatímco však modří Němci z východu větší ambice než porazit silnějšího západního souseda neměli, tým v bílých dresech se z tohoto zakolísání poučil a nakonec v mnichovském finále dospěl až k mistrovskému titulu výhrou nad Nizozemskem 2:1. Tím si udobřil i dosud naštvané fanoušky.

Tým trenéra Helmuta Schöna zdobila precizní obrana, takticky vyspělá záloha a útočný tank jménem Gerd Müller.

Leckdo přál vítězství i jejich finálovému soupeři v oranžových dresech. Parta „hipíků“ kolem Johana Cruyffa slavila úspěch pohledným „totálním fotbalem“ neboli dynamickým prolínáním jednotlivých řad. Útočníci museli umět bránit a obránci, když na to přišlo, zase střílet góly.

Jeden sice „oranjes“ dali z penalty hned na úvod klíčového zápasu, ale žádný další nepřidali, a tak jim triumf unikl. Oni a rychlonozí Poláci ovšem zanechali mnohem lepší dojem než třeba utrápení Brazilci, hrající defenzivním stylem, jaký před časem sami vyčítali jiným.

Jinak se stal upršený německý šampionát přehlídkou dlouhých kštic, jež zdobily hlavy nebývale mnoha hráčů. A také se tu předvedly v plné kráse dva exotické týmy. Haiťané dokázali alespoň překonat hvězdného Itala Dina Zoffa, zato Afričané ze Zairu by svoubezradností možná pohořeli i v okresním přeboru. 

Jugoslávci se s nimi nemazlili a nadělili jim rovnou „devítku“. Samozřejmě hned vyvstala očekávaná řečnická otázka: Není na té kvalifikaci něco špatně, když se místo Anglie, Španělska či Rakouska prohánějí po trávníku takoví zoufalci?

Mistrovství světa rovněž přineslo několik zásadních změn: nový hrací řád, kdy dva nejlepší týmy ze čtyř základních skupin postoupily do dvou skupin semifinálových a teprve jejich vítězové si to rozdali o titul. Také padla první červená karta v historii (dosud se na MSvylučovalo bez karet). Premiérovým hříšníkem se stal Chilan Carlos Caszely.

No a vítěz turnaje dostal zbrusu novou trofej: světový pohár. Pozlacená soška dvou osob zvedajících planetu Zemi je podle regulí FIFA navždy putovní, takže ji někdo zvedne nad hlavu i letos. Jedno je ale jisté, Němci to tentokrát nebudou.

Martin Egyed

Autor

Martin Egyedmartin.egyed@lidovky.czČlánky

Fotbalové soutěže

Premier League - 38. kolo

13.5. Burnley 1 : 2 Bournemouth
13.5. Crystal Palace 2 : 0 West Bromwich
13.5. Huddersfield 0 : 1 Arsenal
13.5. Liverpool 4 : 0 Brighton
13.5. Man United 1 : 0 Watford
13.5. Newcastle 3 : 0 Chelsea
13.5. Southampton 0 : 1 Man City
13.5. Swansea 1 : 2 Stoke
13.5. Tottenham 5 : 4 Leicester
13.5. West Ham 3 : 1 Everton

Premier League

Tým Z V R P S B
1. Manchester City FC 38 32 4 2 106:27 100
2. Manchester United FC 38 25 6 7 68:28 81
3. Tottenham Hotspur FC 38 23 8 7 74:36 77
4. Liverpool FC 38 21 12 5 84:38 75
5. Chelsea FC 38 21 7 10 62:38 70
6. Arsenal FC 38 19 6 13 74:51 63

Najdete na Lidovky.cz