14. ledna 2015 15:58, aktualizováno  16:21 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Češky deklasovaly svět. Biatlonovou štafetu ovládly s minutovým náskokem

Vítězná štafeta. Zleva: Eva Puskarčiková, Gabriela Soukalová, Veronika Vítková... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítězná štafeta. Zleva: Eva Puskarčiková, Gabriela Soukalová, Veronika Vítková... | foto: ČTK/AP

RUHPOLING/PRAHA Očekávaní byla po triumfu v Oberhofu veliká, ale skutečnost vše přebila. České biatlonistky dominovaly štafetě Světového poháru v Ruhpoldingu prakticky stylem start-cíl. Kvarteto Puskarčíková, Soukalová, Landová a Vítková triumfovalo s převahou minuty a 13 vteřin.

Poslední kolo v podání Veroniky Vítkové už bylo spanilou jízdou. S převahou takřka půldruhé minuty se „vezla“ do cíle, přičemž televizní kamery už si raději všímaly souboje o 2. místo, ve kterém Běloruska Domračevová uštvala domácí Hinzovou.

Souboj o první místo, to byla naopak v závěru závodu k velké české radosti vlastně „nuda“.

„Pro nás úžasný závod. Vyhrát start-cíl, to je vážně něco úžasného. Dneska si to vážně zasloužily, zvládly to perfektně,“ říkal pro Českou televizi šéftrenér Ondřej Rybář.

„Evča (Puskarčíková) se toho dneska nebála, střelecky to zvládla skvěle. To tomu dala výborný základ, štafetu odpíchla a holky pak mohly jet ve větším klidu. Gabča (Soukalová) dneska žádná roztržitost a Jíťa (Landová) všechna čest, jak si nakonec poradila s ležkou. A Verča si to pak konečně mohla v cíli vychutnat se vším všudy.“

Na Vítkovou tentokrát modro-červeno-bílá vlajka v cílové rovince čekala. S úsměvem a s vlajkou nad hlavou proťala cíl, přičemž mávala deseti tisícům diváků.

V posledních deseti letech v Ruhpoldingu s největším náskokem vyhrály Němky v lednu 2009 o 56 vteřin. Česká finišmanka přivezla do cíle ještě dalších 17 vteřin navrch.

PSALI JSME

Po třetím místě v Hochfilzenu a vítězství v Oberhofu je tu stvrzení. České ženy jsou momentálně nejlepší štafetou světa! Představení, jaké nachystaly v Ruhpoldingu, bylo ohromující demonstrací síly.

Jen na kratičko pustila Eva Puskarčíková na prvním úseku před sebe nejprve finskou a pak německou štafetu. Ale brzy byl obrázek stále stejný: vpředu modrá česká kombinéza a za ní daleko nikdo.

Teprve počtvrté v historii vyhrály Češky pohárovou štafetu - přitom podruhé během osmi dnů.

Pohromou byla naopak pro mnohé z nejsilnějších štafet: v čele s Itálií či Francií.

Sliby, že Ruhpolding nachystá přijatelnější počasí, vzaly za své. Modrá obloha zmizela. Dvě hodiny před startem pršelo, pak začalo chumelit, sníh byl těžký. Jenže česká parta opět jednou ukázala: špatné počasí, to je naše parketa.

V poločase Světového poháru ženských štafet tudíž mají výborně nakročeno k malému glóbu pro vítězky této klasifikace, opět navýšily náskok na průběžně druhé Bělorusko.

A také za týden v Anterselvě odstartují s jedničkou na hrudi.

Jak se rodilo vítězství

Jednička jedničkou. Puskarčíková si užívá startovního číslo 1 a vodí pole 22 štafet takřka po celý první okruh, jen dočasně je vystřídána Finkou Laukkanenovou. Ležka nejmladší Češky je tak suverénní a rychlá. Zato jindy obávaná rychlopalkyně Wiererová pětkrát mine a Italky se odporoučejí na dvě trestná kola. Češky po ležce vedou.

Chvíle domácí radosti. Němky v Hochfilzenu vyhrály, v Oberhofu vyhořely, teď se Preussová probije do vedení. Ale jen na chvíli. Pak musí po stojce na kolo. Puskarčíková ve stále silnější chumelenici jako jediná z 22 žen zvládá obě položky bez dobíjení, se skvělou frekvencí střelby po dvou vteřinách. Vede o 17 vteřin před Kanadou.

Velké ztráty favoritek: Puskarčíková při své dosud životní štafetě posílá do 2. úseku Češky v čele o 25 vteřin před duem Kanada-Polsko, 40 vteřin ztrácí Bělorusky, 49 Norky, 51 Ukrajinky, 55 Němky. Kolapsem je úvodní úsek pro Italky i Francouzky, nabírají takřka dvouminutové manko.

České úsměvy. Gabriela Soukalová ve svém prvním kole dál navyšuje náskok, kouč Vítek se na střelnici pořád směje. To je paráda! Po prvním českém dobíjení vedou jeho svěřenky o 26 vteřin před Kanadou.

Jen chvilková komplikace. Stojka Soukalové a dvě dobíjení. Zvládá je s rozvahou rutinérky. Dvakrát dobíjejí též Němky, které se už znovu vyšplhaly na druhou příčku. Češky mají k dobru rovnou minutu. Neuvěřitelné! Rusky i Polky jdou na kolo.

Rychlík Soukalová. Než dorazí na předávku dál navyšuje náskok, do třetího úseku posílá Jitku Landovou s luxusním „polštářem“ 1:07 minuty na Němky. Třetí Ukrajina ztrácí 1:26.

Radost v cíli. Češky ovládly štafetu v Ruhpoldingu.
Vítězná štafeta. Zleva: Eva Puskarčiková, Gabriela Soukalová, Veronika Vítková...
Veronika Vítková.
Veronika Vítková „dovezla“ českou štafetu do cíle.

Nečas. Landová už předjíždí poslední štafety o celé kolo, běžecky si vede skvěle. Sníh se mezitím míchá s deštěm, za jízdy si otírá brýle.

Nervy. Landová třikrát dobíjí, navíc má se zkřehlýma rukama potíže s dobitím nábojem, naštěstí kalibrem se zachrání. Bezchybně pálící Hinzová dotáhne Němky na dosah půl minuty.

Obávaná stojka Landové. Klid, dobré to je. Jen druhá rána míří daleko vpravo. Jedno dobití stačí, stejně tak u Hinzové. Náskok je nyní 29 vteřin na Němky – a na předávce 30. Třetí vyráží do rozhodujícího úseku Darja Domračevová. Běloruský expres by však musel smazat ztrátu 1:14 minuty.

Ďábelsky rychlá Vítková. Česká finišmanka za pouhých 900 metrů navýší náskok na Dahlmeierovou o 17 vteřin a ujíždí rovněž Domračevové. S jedním dobitím vyčistila terče vleže. Její převaha činí 54 vteřin na Německo a 1:17 na Bělorusko. Triumf je blíž a blíž.

Poslední otazník smazán. Rychlopalba Vítkové vstoje. Pouze třetí rána mimo, bleskové dobití, konec všem dohadům. Trenéři Vítek a Rybář si radostně plácnou. Druhá Němka ztrácí 1:21 minuty, třetí Běloruska 1:26. Je rozhodnuto a vše co následuje, je velkou ruhpoldingskou ódou na památný den štafety.

SP v biatlonu v Ruhpoldingu (Německo)

Ženy - štafeta na 4x6 km: 1. ČR (Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková) 1:23:57,7 (0 trestných okruhů + 9 dobíjení), 2. Bělorusko (Skardinová, Krjuková, Pisarevová, Domračevová) -1:13,3 (0+6), 3. Německo (Preussová, Hildebrandová, Hinzová, Dahlmeierová) -1:39,3 (1+6), 4. Norsko -2:39,2 (0+13), 5. Ukrajina -2:49,7 (0+7), 6. Francie -3:55,3 (0+17).

Průběžné pořadí SP (po 3 ze 6 závodů): 1. ČR 168 b., 2. Bělorusko 156, 3. Německo 139.