16. září 2019 13:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Agresivní pták podobný strace napadl v Austrálii cyklistu. Muž havaroval, na následky zranění zemřel

Flétňák australský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Flétňák australský. | foto: Fir0002/Flagstaffotos/Wikimedia

Wollongong (Autrálie) Šestasedmdesátiletý muž zemřel v neděli v australském Wollongongu jižně od Sydney na následky zranění, která utrpěl ve chvíli, kdy se snažil vyhnout útoku agresivního opeřence (flétňáka australského) a narazil do sloupu v plotě.

Podle vyjádření australské policie se nehoda stala okolo 8:15 v neděli 15. září, kdy muž projížděl na kole podél Nicholsonova parku v australské Woononě. Podle svědků muž sjel z cesty, aby se vyhnul útočícímu flétňákovi. Následně narazil do plotové tyče a utrpěl vážná zranění hlavy. 

Muž byl na místě ošetřen, zdravotníci jej ve vážném stavu transportovali do nemocnice, kde ale přes veškerou snahu lékařů zemřel. Policisté případ dále vyšetřují. 

Útok má na svědomí flétňák autralský, černobílý pták připomínající straku, který si v době hnízdění a vyvádění mláďat agresivně chrání své teritorium. Australané dokonce monitorují útoky těchto ptáků na webu Magpie Alert. Jen za letošní rok jich evidují přes 1500, navíc při nich došlo k více než 200 zranění. Za minulý rok to bylo okolo 3000 útoků.

Scény připomínající slavný Hitchcockův film Ptáci se v Austrálii odehrávají pravidelně každým rokem - hnízdění flétňáků australských, během něhož se samečci druhu stávají agresivnějšími, probíhá během australského jara, tedy přibližně od srpna do poloviny října. Ptáci útočí na kolemjdoucí, které vyhodnotí jako hrozbu pro svá hnízda. 

Ptáci se obvykle snaží vyhnout přímému kontaktu, místo toho na domnělou hrozbu rychle nalétávají ve snaze ji odehnat. Pokud kolemjdoucí jejich teritorium neopustí, začnou postupně nalétávat blíže k hlavě a očím. Australské úřady hnízda flétňáků označují cedulemi s varováními, obyvatelům doporučují se stromům s hnízdy obloukem vyhýbat.

Ovšem v případě, že se někdo v nebezpečném okolí hnízda ocitne, doporučují neutíkat, ale svižně se vzdálit. Cyklisté by pak měli sesednout z kol, rychlý pohyb si ptáci totiž mohou vyložit jako útok a začít se chovat ještě agresivněji.

Flétňák australský je v Austrálii chráněný, a je tedy zakázáno ho zabíjet či z hnízd vybírat vejce. Během období, kdy flétňáci hnízdí, s sebou místní občas nosí na obranu tyče, či si speciálně upravují helmy na kola. Velmi obvyklé jsou případy útoků na pejskaře, protože ptáci mají velký strach ze psů. 

Lidovky.cz
Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...