Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Amerikou se šíří chřipka, stát New York vyhlásil stav nouze

Svět

  17:55
NEW YORK - Guvernér amerického státu New York vyhlásil zdravotnický stav nouze kvůli šířící se epidemii chřipky, která zasáhla většinu Spojených států. Letošní epidemie je v USA nejhorší za posledních několik let a vyžádala si životy již 20 dětí.

Očkování proti chřipce (ilustrační foto) foto: Reuters

Newyorský guvernér Andrew Cuomo vyhlášením stavu nouze především povolil lékárnám očkovat proti chřipce i mladistvé a děti. Za normálních okolností smějí očkovat jen lidi nad 18 let.

Ve státě New York již bylo zaznamenáno skoro 20.000 případů chřipky, tedy víc než čtyřikrát tolik než loni, kdy lékaři diagnostikovali 4400 onemocnění chřipkou.

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí uvedlo, že chřipka je rozšířená ve 47 státech, zatímco o týden dřív to bylo v 41 státech. Na druhou stranu ale klesl počet těžce zasažených států - z 29 na 24. Epidemie se zdá slábnout především na jihu země.

ČTĚTE TAKÉ:

Chřipková sezona letos začala v USA o měsíc dříve, již v prosinci, a její kmen vyvolává spíše těžší průběh nemoci. To vedlo k obavám, že letošní chřipková sezona by mohla být poměrně těžká poté, co loni patřila k nejmírnějším. Chřipka podle odhadů zabíjí v USA každý rok v průměru asi 24.000 lidí. Letos zemřelo po celých Spojených státech na její následky 20 dětí.

Autoři: ,