130 let
Prostitutka - ilustrační foto

Prostitutka - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Amnesty International chce přesvědčit vlády k dekriminalizaci prostituce

Svět
  •   7:58
DUBLIN - Renomovaná organizace na ochranu lidských práv Amnesty International se na svém valném shromáždění v Dublinu vyslovila pro úplnou dekriminalizaci všech aspektů placených sexuálních služeb, poskytovaných mezi dospělými s oboustranným souhlasem. „Rozhodnutí Amnesty je důležité, protože bude přesvědčovat vlády na celém světě, aby přijaly její hledisko,“ napsala agentura AP.

Amnesty International (AI) argumentuje výzkumy, podle kterých zrušení trestního postihu obchodu se sexem je nejlepší cestou k ochraně práv prostitutek a prostitutů. Odmítla kritiku některých skupin ochránců ženských práv, podle kterých by sice prostitutky neměly být postihovány, ale AI dělá vážnou chybu, protože úplná dekriminalizace povede k legalizaci kuplířství a nevěstinců.

AI neupřesnila, jakým poměrem hlasů byl tento návrh přijat mezi přibližně čtyřmi stovkami delegátů ze 70 zemí světa.

„Je to historický den pro AI. Nebylo snadné toto rozhodnutí přijmout a děkujeme všem našim členům z celého světa, jakož i všem skupinám, s nimiž jsme konzultovalil, za přispění k debatě,“ uvedl generální tajemník organizace Salil Shetty. AI soudí, že trestní postih za obchod se sexem může vést k častějšímu porušování práv lidí pracujících v oboru, a tak chce vést kampaň nejen za dekriminalizaci prostitutek, ale také jejich zákazníků a pasáků.

Odpůrci se bojí nárůstu obchodu s lidmi

Právě poslední bod podle agentury AFP budí největší spory. „Zlegalizovat ty, kteří vykořisťují prostitutky, není nejlepší postup,“ míní s lidmi Esohe Aghatiseová z nevládní organizace Equality Now, bránící práva žen. Podle ní „komerční poptávka po sexu vede k tomu, že roste obchod s lidmi“.

Praha navrhuje, aby se prostituce stala "řádným podnikáním"

I další nevládní organizace působící v oboru, sdružení proti obchodu se ženami CATW, se obává, že legalizace způsobí, že pasáci se změní v podnikatele beztrestně nabízející služby zvláště zranitelných skupin. „Nápad, že ochranu vykořisťovaných zajistí ochrana jejich vykořisťovatelů, zcela postrádá logiku,“ uvedla šéfka spolku Taina Bien-Aiméová. AI připouští, že problém je „výjimečně složitý“, avšak domnívá se, že z dekriminalizace budou mít prospěch právě prostitutky a prostituté jako skupina nejvíce odsouvaná na okraj společnosti. Ujišťuje také, že nepřestane působit proti obchodu s lidmi a práci z přinucení.

Odpůrci dekriminalizace argumentují, že v zemích, kde je prostituce povolena, vzrostlo obchodování s lidmi, což zastínilo zlepšení pracovních podmínek prostitutek.

V Evropě neplatí jednotná pravidla vůči prostituci. Ve většině zemí je kuplířství trestné, zatímco prostituce je buď regulována zákonem, anebo tolerovaná, poznamenala AFP.

Autor: ČTK