• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Belgický frankofonní socialist Elia Di Rupe rezignoval na sestavení vlády

Belgický frankofonní socialist Elia Di Rupe rezignoval na sestavení vlády | foto: Reuters

Belgie v krizi: Vlámové s Valony se nemůžou dohodnout na vládě

Svět
  •   8:37
BRUSEL - Belgie se v sobotu, téměř tři měsíce po předčasných volbách, ponořila ještě hlouběji do politické krize poté, co odstoupil politik pokoušející se zprostředkovat vytvoření vlády. Král Albert přijal rezignaci frankofonního socialisty Elia Di Rupa, kterému se jako druhému zprostředkovateli nepodařilo překonat rozpory mezi frankofonními a vlámskými stranami.

Král nyní požádal jednoho zástupce z každé komunity - frankofonního předsedu dolní sněmovny André Flahauta ze Socialistické strany a předsedu Senátu Dannyho Pieterse z vlámské separatistické strany N-VA, aby zprostředkovali obnovení rozhovorů o nové vládě.

Jedna země, tři národy

Belgii tvoří frankofonní jih (Valonsko), vlámsky hovořící sever (Vlámsko) a dvojjazyčný Brusel. Vlámové tvoří asi 60 procent z 10,6 milionu obyvatel Belgie. Na východě země žije i malá německá menšina. Valonsko je chudší region, na jehož rozvoj tak přispívají vlámští daňoví poplatníci.

"Král pověřil předsedy Poslanecké sněmovny a Senátu zprostředkovatelskou misí, jejímž cílem je obnovení jednání o vytvoření vlády," uvedl v prohlášení královský palác.

Jednání se táhlo od červnových voleb, které vyhrála Nová vlámská aliance a v nichž Di Rupovi socialisté skončili druzí. Ztroskotalo na pokračujících sporech mezi Vlámy a Valony, které vedly také k pádu předchozí vlády premiéra Yvesa Letermea. Před Di Rupem se o řešení pokoušel De Wever jakožto předseda nejsilnější strany.

Hlavní sporné otázky jsou financování regionů a ústavní reformy týkající se jazykových práv jednotlivých skupin obyvatelstva.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás