Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
15. prosince 2012 16:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volby po egyptsku: oddělené fronty mužů a žen

Egypt volí novou ústavu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Egypt volí novou ústavu | foto: Reuters

V deseti provinciích Egypta se v sobotu otevřely hlasovací místnosti k referendu o nové ústavě. Ta stará neplatí od loňského svržení prezidenta Husního Mubaraka. Ústava ale budí kontroverze, ke schválení ji totiž předložili islamisté a podle opozice otevírá cestu k islámskému státu.

V centru Káhiry není těžké najít hlasovací místa. Linou se k ní dlouhé fronty rozdělené podle pohlaví. Muži i ženy mají oddělené volební místnosti. Podobně jako v Česku, i v Egyptě se obvykle hlasuje ve školách.

"Není problém, pojďte dál. Fotit můžete," zve mě dále soudce, který podle místních zákonů každé egyptské hlasování dozoruje. Mimochodem, nedostatek soudců (část jich totiž dozor nad hlasováním bojkotuje) přinutil vládu rozložit referendum do dvou termínů. Druhé kolo se odehraje v sobotu 22. prosince. Nejsou tu ani zahraniční pozorovatelé.

PSALI JSME:

Tlačím se mezi lidmi toužícími hlasovat v káhirském okrsku, který nese jméno nejslavnější sunnitské náboženské univerzity vůbec, totiž al-Azhar. Egypťanky jsou navzdory vžitým představám poměrně rázné i nebojácné, jeden evropský novinář je věru nerozházel. Do hlasovací místnosti vcházejí i s dětmi. Značku na prst, aby nemohly jít volit dvakrát, dostanou i ctihodné matrony, nejen mladí aktivisté.

Snažím se ulovit někoho, kdo hlasuje pro ústavu, většinou se mi totiž nabízejí Egypťané, kteří jsou proti návrhu a obvykle i islamistické vládě. Nakonec nacházím dva muže, kteří říkají, že hlasují pro Mursího. Ve frontě ale stojí všichni pospolu. Sousedé družně diskutují, byť všichni vědí, že v Alexandrii už druhý den tvrdě válčili radikálové z obou táborů v ulicích. V Káhiře byl alespoň v poledne i krátce po něm klid.

Se svým průvodcem Samírem, jinak principiálním odpůrcem prezidenta Mursího, zkoušíme odhadnout, kdo jak hlasoval. "Někdy jsou k poznání," kývá hlavou na odcházejícího mladíka s vlasy i vousy zastřiženými striktně podle "islamistických" pravidel. "Často ale ne. Navíc mi to někteří prostě neřeknou do očí," dodává. Pomalu na něj přichází řada. Pomalu, neboť Egypťany podle všeho ještě volit neomrzelo.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!