130 let
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. | foto: MAFRA

Rozhovor

Evropa bude silná, jedině když bude trvat na svých křesťanských kořenech, má jasno maďarský ministr zahraničí

Svět
  •   6:29
PRAHA - Rozšířil se falešný názor, že skupina, která je na světě nejpočetnější, nemůže být pronásledována a odkázána na pomoc, říká maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, který byl nedávno v Praze hlavním hostem 2.¬ ročníku konference Pronásledování křesťanů ve světě. Rozhovor s ním pro sobotní LN připravil šéfredaktor listu István Léko.

LN: Tématem konference je skutečnost, že křesťané jsou nejvíce pronásledovanou skupinou na světě. Naposledy tomu tak bylo zhruba před 2000 lety. Co je toho příčinou nyní?
Měli bychom vycházet z faktů, které jasně ukazují, že 80 procent lidí, kteří jsou pronásledováni a zabiti po celém světě kvůli svému náboženství, jsou křesťané. Vidíme, že pokud v mezinárodních organizacích hovoříme o­náboženské svobodě a ochraně náboženských společenství, křesťané z nějakého důvodu v tom nejsou nikdy zahrnuti. Rozšířil se falešný názor, že skupina, která je největší na světě, nemůže být pronásledována a odkázána na pomoc. Nepřijímáme přístup, který nepovažuje ochranu křesťanských komunit za důležitý prvek globálního boje za náboženskou svobodu. Nesmíme zavírat oči před pronásledováním křesťanů, a proto byl při maďarské vládě zřízen státní sekretariát pro pomoc pronásledovaným křesťanům. Vyvíjíme v­této oblasti značné úsilí a klademe velký důraz na podporu pronásledovaných křesťanských komunit. K dnešnímu dni jsme pro tento účel vynaložili více než 17 milionů eur formou přímé podpory.

LN: Kde například?
Přímo podporujeme výstavbu škol v­Iráku, Sýrii, Jordánsku a přitom například v Iráku se mohlo do svých nově zrekonstruovaných domovů vrátit více než tisíc rodin. Poskytujeme mladým pronásledovaným křesťanům stipendia. Přímo financujeme provoz nemocnic a­rekonstrukci křesťanských kostelů v­Libanonu. Podle nás je to nejvhodnější způsob, jak pomoci pronásledovaným komunitám.

LN: Proč se o pronásledovaných křesťanech nehovoří více? Není to téma pro evropskou politiku?
Je tomu tak proto, že v Evropě se díky určitým silám rozšířila pokrytecká politika, která chce posunout náš kontinent do postkřesťanské éry a jejímž zájmem je, aby Evropa zapomněla na své křesťanské tradice a křesťanské kořeny. Jedním z důsledků toho je, že o osudech křesťanských komunit se ve světě mluví jen málo.

LN: Jaká je podle vás situace křesťanů a současný stav křesťanských hodnot v Evropské unii?
Vedou se rozsáhlé debaty o budoucím směřování Evropské unie. V těchto debatách jsou tací, kteří zastupují názor, že Unie se musí co nejvíce odpoutat od svých původních a základních hodnot, tradic a dědictví. My se naopak domníváme, že Evropa může být silná pouze tehdy, pokud bude trvat na svých křesťanských kořenech a její národy na své identitě. Oslabená Evropa, kterou tvoří národy odtržené od svého náboženství, dědictví a historie, nebude nikdy silná.

Autor: István Léko