130 let
Čang Song-tchek (vlevo), strýc Kim Čong-una (vpravo) a bývalá mocenská dvojka...

Čang Song-tchek (vlevo), strýc Kim Čong-una (vpravo) a bývalá mocenská dvojka totalitního režimu. | foto: Reuters

Doporučujeme

Fiasko severokorejských agentů: unesený syn aparátčíka jim zmizel na letišti

Svět
  •   6:00
PAŘÍŽ - Nedávná čistka v nejvyšších patrech severokorejské vládní garnitury zasáhla i na území Evropy. V Paříži zmizel syn jednoho z šestice odstraněných funkcionářů. Podle francouzských médií se ho zmocnili agenti režimu, kteří ho chtěli propašovat zpět do KLDR. Mladík však svým únoscům unikl a nyní se před svými únosci skrývá, údajně pod ochranou francouzské vlády.

„Kde je Han?“ ptal se koncem minulého týdne server francouzského listu Le Monde. Deník se vydal po stopách mladého Severokorejce, který na počátku listopadu záhadně zmizel v Paříži. Jak už to ovšem u zpráv spjatých s KLDR bývá, potýkal se přitom s množstvím obtížně ověřitelných spekulací.

Severokorejští studenti v Paříži

Mladí Severokorejci do Francie přijeli v roce 2011 v rámci speciálního vzdělávacího programu pod záštitou francouzské vlády, konkrétně ministerstva kultury a zahraničních věcí. Program byl zahájen v roce 2002 a realizuje se pouze jednosměrně, na ose Pchjongjang-Paříž. Architekturu jako obor studia si zvolila severokorejská strana, jež rozhoduje také o nominantech programu, upřesňuje analýza publikovaná serverem Streetpress.com.

Oběť čistky

Nejprve fakta: mladík, v médiích známý pouze jako Han, je jedním z deseti Severokorejců, kteří studují architekturu na École nationale d’architécture (Národní škola architektury) na předměstí Paříže. Jihokorejská zpravodajská agentura Jonhap ho identifikovala jako syna významného funkcionáře severokorejského režimu, jenž se před několika týdny stal obětí stranické čistky (VÍCE ZDE). Hanův otec měl být popraven kvůli svému blízkému napojení na Čang Song-tcheka, dříve mocného Kim Čong-unova strýce, jehož režim s velkou pompou zlikvidoval na konci loňského roku (více o Čangově odstranění čtěte ZDE).

Čang Song-tchek byl odveden přímo ze zasedání politbyra (záběr z vysílání severokorejské televize)

A konečně: z pařížského předměstí, kde se univerzita nachází, zmizel Han na začátku listopadu. Od té doby jako by se po něm slehla zem, stejně jako po čtveřici jeho krajanů a spolužáků. 14. listopadu pátrala po Hanovi na pozemcích školy francouzská policie, jíž tamní zástupkyně ředitele sdělila, že o Severokorejcích nemá žádné zprávy. „Ptali jsme se ostatních studentů i vyučujících, kde může Han být, ale nikdo ho neviděl aspoň 15 dní,“ potvrdila univerzita agentuře Jonhap o několik dní později.

Unesen „skupinou Asiatů“

Už v pátek 21. listopadu však Le Monde s uvedením na nejmenovaný bezpečnostní zdroj napsal, že Hana se poblíž areálu školy zmocnila „skupina Asiatů“. Podle listu se jednalo o severokorejské agenty, kteří se mladíka pokusili propašovat z Francie zpět do KLDR, pravděpodobně proto, aby mohl být v souvislosti s údajnými zločiny svého otce vyšetřován a potrestán. Na letišti Charlese de Gaulla, kde chtěli svou oběť vsadit do letadla směr Čína, se jim však situace vymkla z rukou a Hanovi se podařilo uniknout.

Podrobný příběh Hanova útěku zůstává dosud neznámý, stejně jako místo, kam mladý Severokorejec uprchl. Některé otázky spjaté se záhadným případem nicméně zodpověděl tento víkend. Agentura AP v neděli s odvoláním na vládní zdroj verzi o únosu potvrdila. Naznačila také, že Hanovi se těsně před nástupem do letadla povedlo kontaktovat policii, jež mladíka osvobodila.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle AP se Han nyní pravděpodobně nachází pod ochranou francouzských úřadů, s nimiž se radí o možnosti politického azylu.

Incident hrozí dalším ochlazením už tak nepříliš vřelých vztahů mezi Paříží a Pchjongjangem. Francie a Estonsko jsou jediné dva evropské státy, jež s totalitní Severní Koreou neudržují žádné formální diplomatické styky, připomněla agentura AP.

Autor: msl
  • Vybrali jsme pro Vás