Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Loď Lékařů bez hranic vzala u Libye na palubu další migranty. Už jich má 250, jejich další osud je nejasný

Lékaři bez hranic zachránili dalších 81 migrantů a celkem jich tak převáží už... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři bez hranic zachránili dalších 81 migrantů a celkem jich tak převáží už... | foto: ČTK

Tripolis Loď Ocean Viking, kterou provozují Lékaři bez hranic (MSF) společně s charitou SOS Méditerranée, v neděli ve Středozemním moři vzala na palubu dalších 81 migrantů a celkem jich tak převáží už 251. Humanitární organizace o tom v neděli informovaly na Twitteru. Podle agentury AP není jasné, kde a kdy se budou moci běženci vylodit.

Byla to třetí záchranná akce Ocean Viking v posledních třech dnech. V pátek vzala posádka na palubu 85 migrantů a stejný počet o den později, přičemž se převážně jednalo o lidi ze Senegalu, Mali, Pobřeží slonoviny a Súdánu.

V neděli podle vyjádření MSF plavidlo zachránilo migranty z gumového člunu „nezpůsobilého k plavbě na moři“. Nalezlo je v mezinárodních vodách u Libye. Agentura AFP, která má na Ocean Viking svého zpravodaje, napsala, že jde většinou o Súdánce, z 80 procent muže ve věku 18 až 34 let. Jeden ze zdravotníků MSF uvedl, že zajištění migranti trpí dehydratací a svrabem, na mnohých jsou podle něj patrné stopy po mučení.

Záchranář odvádí migranta zachráněného z gumového člunu na humanitární loď...
Je to třetí záchranná akce Ocean Viking v posledních třech dnech.

Jaký bude další osud těchto běženců není jasné, stejně jako je tomu u 160 Afričanů, které od soboty veze plavidlo španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms. Itálie i Malta, které jsou libyjským břehům nejblíže, odmítají od loňska otevřít své přístavy lodím nevládních organizací s migranty, dokud se ostatní členové Evropské unie nedohodnou na jejich převzetí.

Malta nicméně posádce na lodi Proactiva Open Arms vzkázala, že by umožnila vylodění 39 migrantů, které zachránila v sobotu, protože se plavili v zóně záchranných operací ostrovního státu. Zbylých 121 osob, které byly na palubě už předtím, přijmout nehodlá.

„Nemůžeme evakuovat 39 lidí a ostatním říct, že musí zůstat,“ reagoval šéf organizace Proactiva Open Arms Óscar Camps. Maltská nabídka podle něj na lodi, která už více než týden čeká na povolení zakotvit, zvýšila napětí. Jeho organizace nyní žádá Itálii, aby převzala alespoň trojici migrantů, kteří „potřebují specializovanou lékařskou péči“.

„Čekáme na potvrzení od italských úřadů,“ uvedla Proactiva Open Arms. Podle AP italská pobřežní stráž 3. srpna z lodě španělské skupiny převzala dvě těhotné ženy.

Co se týče Ocean Viking, posádka podle AFP hodlá nadále hlídkovat v oblasti vzdálené asi 110 kilometrů od libyjské metropole Tripolisu, přestože počet lidí na palubě už převyšuje optimální scénář. „Jsme v téhle oblasti jediní, libyjská pobřežní stráž na výzvy nereaguje,“ řekl koordinátor organizace SOS Méditerranée Nicholas Romaniuk.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...