• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Rukojmí-ilustrační foto. | foto: AFP

Irák: Dva němečtí rukojmí jsou na svobodě

Svět
  •   21:50
BERLÍN/SANTIAGO DE CHILE - Irácká radikální skupina Tavhíd a sunná propustila na svobodu dva německé inženýry, kterým hrozila zabitím, pokud německo nestáhne vojáky s Iráku. Uneseni byli nadaleko Bagdádu v lednu.

Dva němečtí inženýři, kteří byli v lednu uneseni v Iráku, jsou po 13 týdnech v zajetí opět na svobodě. Podle agentury Reuters to dnes v Santiagu de Chile oznámil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který je na pracovní návštěvě v Chile.

"S velkým potěšením vám oznamuji, že oba unesení muži z Lipska, René Bräunlich a Thomas Nitzschke, dnes byli propuštěni," oznámil Steinmeier.

Oba muži jsou podle ministra v pořádku a do vlasti se mají vrátit ve středu. Steinmeier také poděkoval za "podporu našich partnerů v Evropě a Americe".

Zprávu o propuštění německých rukojmích uvítala také německá kancléřka Angela Merkelová a německý prezident Horst Köhler. Irácká radikální skupina Tavhíd a sunná, která zaměstnance lipské chemičky Cryotec Anlagenbau Nitzschkeho (28) a Bräunlicha (32) unesla 24. ledna ve městě Bajdží asi 180 kilometrů severně od Bagdádu, pohrozila počátkem dubna jejich zabitím, pokud nebudou propuštěni všichni vězni zadržovaní americkými vojáky v Iráku.

Od roku 2003 bylo 50 lidí popraveno
Koncem ledna únosci žádali, aby Německo uzavřelo své velvyslanectví v Bagdádu, stáhlo z Iráku všechny německé společnosti a přestalo spolupracovat s iráckou vládou. Berlín požadavkům, které byly vzneseny celkem čtyřikrát prostřednictvím videonahrávky zveřejněné na internetu, nevyhověl.

V Iráku bylo od americké invaze do země v roce 2003 uneseno kolem 200 cizinců a tisícovky Iráčanů. Většina zahraničních rukojmích byla propuštěna, včetně tří českých novinářů - Michala Kubala, Petra Klímy a Víta Pohanky - v roce 2004.

Přes 50 jich ale bylo popraveno. Společnost Cryotec Anlagenbau vyvíjí v Iráku obchodní vztahy se státní společností na výrobu čistících prostředků. V lednu roku 2005 byl unesen brazilský zaměstnanec továrny Joao José Vasconcelos. O jeho osudu však není nic známo.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás