Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Íránský prezident zrušil rozhovor se CNN, novinářka si odmítla vzít hidžáb

Íránský prezident Ebráhím Raísí v New Yorku, kam vyrazil na Valné shromáždění OSN (22. září 2022) foto: AP

Íránský prezident Ebráhím Raísí zrušil rozhovor s novinářkou americké televize CNN Christiane Amanpourovou poté, co si v New Yorku odmítla vzít na rozhovor s ním hidžáb. V Íránu již sedm dní trvají protesty, které propukly po úmrtí 22leté Mahsy Amíníové. Tu zatkla mravnostní policie v Teheránu právě za porušení pravidel nošení hidžábu. Raísí slíbil, že smrt ženy se důkladně prošetří.
  7:10

Reportérka v této souvislosti poznamenala, že žádný jiný íránský prezident po ní nic takového nechtěl, když se rozhovor nekonal v Íránu. Poznamenala, že požadavek na hidžáb při rozhovoru Raísího asistent zdůvodnil „situací v Íránu“.

V Íránu již sedm dní trvají protesty, které propukly po úmrtí 22leté Mahsy Amíníové. Tu zatkla mravnostní policie v Teheránu za porušení pravidel nošení hidžábu.

Žena upadla do kómatu několik hodin po zadržení a zemřela. Podle rodiny byla předtím zdravá. Na sociálních sítích se objevily informace, že Amíníová byla zbita. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle íránské organizace lidských práv IHR nynější protesty v Íránu nepřežilo 31 osob.

Rozhovor se CNN měl být Raísíův první v USA, kam přiletěl na 77. zasedání Valného shromáždění OSN. Amanpourová poznamenala, že byla na rozhovor připravená, když jeden z poradců íránského prezidenta vznesl požadavek, aby si vzala hidžáb.

Íránci v Teheránu protestují proti vládě poté, co v policejní vazbě zemřela mladá Mahsá Amíníová. (19. září 2022)

„Jsme v New Yorku, kde není žádný zákon ani tradice vztahující se k pokrývkám hlavy,“ uvedla na Twitteru. Poradce podle novinářky dal jasně najevo, že rozhovor neproběhne, pokud si hidžáb nevezme, a řekl, že je to „otázka úcty“.

Tým Amanpourové rozhovor za těchto podmínek odmítl. Novinářka požadavek íránského prezidenta označila za bezprecedentní a nečekaný.

Raísí byl zvolen loni a letos v srpnu podepsal seznam nových nařízení, která rozšiřují postihy za nenošení hidžábu.

„Íránští představitelé v minulosti uznali, že toto pravidlo neplatí za jejich hranicemi. Ale představa nezahalené zpravodajky, navíc s íránskými předky, která se ptá ultrakonzervativního prezidenta na to, co je nyní doma výbušnou záležitostí, musela být považována za příliš politicky riskantní,“ komentovala incident zpravodajka BBC Lyse Doucetová. Poznamenala přitom, že se podobně choval také Tálibán v Afghánistánu.

Raísí: Musí se to vyšetřit

Raísí ve čtvrtek v New Yorku řekl, že úřady pro vyšetření případu dělají, co je třeba. „Určitě se to musí vyšetřit,“ uvedl s tím, že kontaktoval rodinu zemřelé a ujistil ji, že vyšetřování tohoto incidentu bude „vytrvale pokračovat“.

Současné demonstrace označil konzervativní prezident za „normální a akceptovatelné“. Podle něj jsou důkazem, že se v jeho zemi „odehrává diskuse“. Je však důležité „rozlišovat mezi demonstracemi a vandalismem“, podotkl.

Íránští představitelé popírají podíl policie na smrti demonstrujících. Amnesty International však hovoří o „brutálním potlačení“ protestů, přičemž se používají „broky, slzný plyn, vodní děla a pendreky“. Na dnešek jsou svolány manifestace provládních kruhů.

Raísí řekl, že lidem se dějí špatné věci z rukou úřadů všude na světě. Stěžoval si na údajný dvojí metr, který Západ uplatňuje ohledně lidských práv. „A co smrt Američanů z rukou amerických orgánů činných v trestním řízení?“ řekl.

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat