130 let

Vytyčíme hranice. Politický veterán Šimon Peres chce premiérovi Olmertovi pomoci určit konečné hranice Izraele. | foto: ČTK

Izrael už nebude v rukou generálů

Svět
  •   9:03
JERUZALÉM/PRAHA - Doba izraelských vlád vedených ostřílenými válečníky skončila. Na rozdíl od předchozích desetiletí neobsadí nejdůležitější posty bývalí generálové typu Ariela Šarona či Jicchaka Rabina, ale lidé, kteří mají s armádou vesměs minimální zkušenosti.

Hlavní bodem programu premiéra Ehuda Olmerta je vytyčení konečných hranic židovského státu, a tedy i odsun desítek tisíc židovských osadníků z okupovaných palestinských území. Uskutečnit by ho měla čtyřčlenná vládní koalice, která se opírá o většinu 67 poslanců ve 120členném Knessetu. Klíčovou roli v nově vznikajícím kabinetu bude hrát i politický veterán a nositel Nobelovy ceny míru Šimon Peres.

Složení nové vlády oznámil Olmert včera, tedy den poté, co se na vytvoření koalice dohodl s ultraortodoxní stranou Šas. Ta se připojí k Olmertově straně Kadima (Vpřed), Straně práce a Straně důchodců. Do vlády naopak s největší pravděpodobností nezamíří pravicová strana Izrael je náš domov, jejíhož šéfa Avigdora Liebermana vyšetřuje policie kvůli nekalému financování předešlých volebních kampaní. Posledním možným členem koalice je další menší náboženská strana, Jednotný judaismus tóry. Olmert s ní bude do čtvrtka, kdy budou ministři skládat slib, ještě vyjednávat.

Druhý nejdůležitější post po premiérovi, ministerstvo zahraničí, zůstane v rukách Cipi Livniové. Peres se stane ministrem pro rozvoj Negevské pouště a Galileje a zároveň jedním ze zástupců premiéra. „Peres bude nejzkušenějším politikem vlády. Bude vysílán na zvláštní mise do arabského světa a Evropy,“ popsal jeho pozici nejmenovaný zdroj z Kadimy.

Další z klíčových ministerstev, obranu, obsadí šéf Strany práce Amir Perec. Bývalý odborový vůdce přitom proslul spíše jako organizátor stávek než jako voják. Před Perecovou nezkušeností sice varoval dosavadní šéf resortu Šaul Mofaz, Olmert ale při těžkých jednáních s levicí na výběr příliš neměl. Mofaze proto „odškodnil“ postem vicepremiéra, ministerstvem dopravy i nově vytvořeným postem pro „strategické otázky a dialog se zahraničními vládami“. Mofazovi poradci tvrdí, že jeden z „jestřábů“ Kadimy je s novými úkoly spokojen.

Sestavení vlády nezabránil ani odpor ultraortodoxní strany Šas k plánovanému vyklízení židovských osad. Šas si proto vymohl výjimku a nepodepsal tuto část koaliční smlouvy. Rozhodnout se, zda odsun podpoří, se bude moci až ve chvíli, kdy bude tato otázka aktuální. Hlasy 13 poslanců Šasu ale Olmert může snadno nahradit - stažení podporují i poslanci levicového Merecu a arabských stran.

Autoři: Lidové noviny
  • Vybrali jsme pro Vás