31. srpna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Je načase oplácet, říkají oběti Katriny, ze kterých jsou v Houstonu hrdinové

Alexendre Jorge pomáhá malému Ethanovi Colmanovi do bezpečí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexendre Jorge pomáhá malému Ethanovi Colmanovi do bezpečí. | foto: ČTK

HOUSTON Záchranářské týmy, i přes posilu v podobě národní gardy, nestíhají evakuovat obyvatele uvězněné vodou ve svých domovech. Do Houstonu míří skupiny dobrovolníků odhodlané pomoct, jak bude možné. Často přijíždí i z jiných států, motivovaní vzpomínkou na vlastní záchranu při předchozích přírodních katastrofách.

Skupina Cajun Navy vznikla v Louisianě poté, co oblast v roce 2005 zasáhl hurikán Katrina. Mnoho členů se tehdy ocitlo v podobné situaci, jakou dnes zažívají obyvatelé Houstonu: uvěznění v zaplavených domovech, zatímco čekali na pomoc od záchranářů. Tehdy se zakladatelé skupiny rozhodli vzít osud do vlastních rukou a vydali se zachraňovat své sousedy v rybářských a jiných člunech.

‚Je na čase oplácet‘

Od té doby skupina nabírá dobrovolníky, v současné době jich má přibližně tisíc. Většina z nich jsou lidé vlastnící člun, kteří vyrážejí přímo do akce, na facebookových stránkách skupiny jsou ale i lidé nabízející přístřeší již zachráněným obětem.

„Louisiana zažila dost hurikánů a pokaždé pro nás všichni přijeli, tak teď je na čase to oplácet,“ vysvětluje jeden z dobrovolníků, Brandon, svou motivaci pomáhat.

Skupina se pyšní tím, že při loňských povodních v Louisianě zasáhli dokonce rychleji než státní agentura pro management krizových situací. Rychlá byla i jejich reakce při současných povodních. Svět obletěla fotografie karavany aut, většina z nich táhnoucích člun, jak se vydává do nejhůře zasažených oblastí.

Policie tweetovala o pomoc

Mezi dobrovolníky patří i vysokoškolský student, Austin Seth, který jel hodinu z domovského města, aby se dostal k těm, kdo potřebovali pomoc.

Vyrazil na výzvu houstonské policie, která na Twitteru zveřejnila příspěvek, ve kterém prosila kohokoli, kdo je ochotný pomoct a má k dispozici loď, aby se přihlásil. Za několik hodin, které Austin strávil v Houstonu, zachránil asi tucet lidí, stejně tak jako lodě, které míjel. Celý zážitek popsal jako „neskutečný.“

Piráti záplav

Clyde Cain, který má na starosti facebookovou stránku organizace, pro CNN řekl, že na místě mají stovky dobrovolníků a zachránili již stovky obětí. Přesto se dobrovolníci ne vždy setkají s vděčností - jedna ze záchranných skupin přijela na adresu, kde měl kdosi prosit o pomoc, setkali se však s ozbrojenou skupinou, která se jim pokusila potopit lodě. Organizace však později potvrdila, že celý incident se i přes střelbu obešel bez zranění a že budou v záchranách pokračovat.

Najdete na Lidovky.cz