29. listopadu 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kosovo se bouří kvůli dohodě se Srby. Bělehrad se bojí Velké Albánie

Protesty proti dohodě vlády premiéra Isy Mustafy se Srbskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty proti dohodě vlády premiéra Isy Mustafy se Srbskem. | foto: Reuters

PRIŠTINA/PRAHA „Jedna země, jeden národ, jeden sen,“ stálo na velké mapě Albánie a Kosova bez vyznačených hranic, před níž promlouvali k médiím jejich premiéři Edi Rama a Isa Mustafa. To se psal konec března a právě skončilo společné zasedání albánské a kosovské vlády v Tiraně, jež otevřelo cestu k celní unii, společnému energetickému trhu či jednotnému vzdělávacímu systému.

Nutno dodat, že k velké nelibosti Bělehradu, který svoji někdejší provincii, jež v roce 2008 vyhlásila nezávislost, považuje za své autochtonní území a podobné sbližování Prištiny s Tiranou odmítá. V současném Kosovu však představují Srbové menšinu, zatímco etničtí Albánci tvoří asi 90 procent z jeho 1,8 milionu obyvatel.

Zadržení Kurtiho

Kosovská policie v sobotu v Prištině vtrhla do kanceláří opozičního hnutí Sebeurčení a zadržela téměř stovku lidí včetně vůdce strany Albina Kurtiho, stíhaného od minulého týdne pro podněcování násilí.

Razii předcházela demonstrace, na níž desetitisíce lidí protestovaly proti dohodě se Srbskem a za rezoluci vztahující se k Černé Hoře. Na shromáždění promluvil i Kurti.

Policisté po demonstraci obklíčili budovu, kde má hnutí Sebeurčení hlavní sídlo. Při vstupu policistů do domu došlo k potyčkám, při nichž byli zraněni čtyři lidé. Z budovy pak policisté odvedli 87 zadržených osob včetně Kurtiho.

ČTK

Nyní otázka sbližování Kosova a Albánie přikládá pod kotel balkánských vášní znovu. Kosovská opozice svolala na sobotu v Prištině dosud největší protest proti v létě uzavřené dohodě se Srbskem. Datum, jež si pro něj vybrala, považuje Bělehrad za provokaci. Připadá totiž symbolicky na Den nezávislosti Albánie. Opozice navíc avizovala, že na akci hodlá zajistit zdarma dopravu také pro demonstranty z Albánie.

V létě byla za asistence Bruselu uzavřena se Srby smlouva, která předpokládala vznik svazu srbských obcí. Srbské menšině by se tak dostalo poměrně značné autonomie i možností financování přímo z Bělehradu.

Výtržnosti i v parlamentu

Trojice kosovských opozičních stran však vládou premiéra Isy Mustafy uzavřenou dohodu odmítá uznat a žádá její anulaci. Od října kvůli tomu bojkotuje jednání parlamentu. Ten se opakovaně stal dějištěm výtržností, při nichž opozice použila dokonce slzný plyn a zasypala premiéra vejci.

V případě Černé Hory totéž trio opozičních stran v létě prosadilo v parlamentu rezoluci žádající změnu hranic na stav k roku 1974. To by Kosovu přidalo navíc asi 40 kilometrů čtverečních teritoria. Opozice se nyní protestem dožaduje, aby vláda tento nárok na Černé Hoře vymáhala.

Bělehrad se bojí Velké Albánie

Srbsko dlouhodobě viní albánské politiky z Kosova a Albánie ze snah o sjednocení obou teritorií. Silné emoce před rokem vzbudilo, když se na hřiště bělehradského stadionu při zápase s albánským fotbalovým týmem z dronu spustila vlajka takzvané Velké Albánie. Ta se v lednu objevila i na snímcích před sídlem albánského premiéra Ediho Ramy na jeho oficiálních stránkách, než je Tirana po stížnosti Bělehradu stáhla.

REPORTÁŽ Z KOSOVA:

Koncept Velké Albánie předpokládá sjednocení všech etnických Albánců do jediného státu, který by měl zahrnovat kromě Kosova také části Srbska, Černé Hory, Makedonie a Řecka. Vztahy s Bělehradem nedávno ještě více vyostřil i spor o členství Kosova v UNESCO – jako první mezinárodní organizaci – na podnět Tirany. Rozbuškou byl tento týden i výrok albánského velvyslance v Prištině, který řekl, že Albánie a Kosovo sice nemůžou změnit hranice, ale „můžou je přetvořit v něco imaginárního“.

Ivana Milenkovičová

Autor

Ivana Milenkovičováivana.milenkovicova@lidovky.czČlánky