130 let
Kromě pacientů na kyslíku tu funguje i JIP kovidové oddělení, které pojme šest...

Kromě pacientů na kyslíku tu funguje i JIP kovidové oddělení, které pojme šest pacientů. | foto: Petr Topič, MAFRA

Izraelci hlásí možný průlom v léčbě covidu. Medikament má zatím téměř stoprocentní výsledky

Svět
  •   17:23
Jeruzalém/Praha - Izraelští výzkumníci přicházejí s novým lékem na koronavirus. Měl by zamezit nepřiměřené imunitní reakci, která je příčinou úmrtí většiny pacientů s vážnými příznaky nemoci. V první fázi testování lék vykázal působivé výsledky, během několika dní vyléčil 96 procent vážně nemocných, podle lékařů jde o „průlom“.

Léky na covid zabraly, úmrtnost na jaře skokově klesla, ukázala velká studie. Od té doby se ale situace nelepší

Ve výzkumném centru nemocnice Ichilov v izraelském Tel Avivu byla úspěšně dokončena první fáze testování nového experimentálního léku na koronavirus. Vedení nemocnice v pátek oznámilo, že látka nazvaná EXO-CD24 vyzkoušelo 30 pacientům s vážným průběhem nemoci, 29 z nich se vyléčilo během rozmezí následujících třech až pěti dní, informuje server Times of Israel.

Souvisí covid s cukrovkou? Vědci zaznamenali nečekaný nárůst případů po prodělání nákazy

Lék má pomoci zamezit tzv. cytokinové bouři, tedy přehnané imunitní reakci těla, která je častou příčinou úmrtí pacientů nemocných covidem-19. Medikament má podpořit dodávku bílkoviny CD24 do plic pomocí tzv. „exosomů“ – membránových váčků. Ty zajišťují buněčnou komunikaci. Těmto složitým procesům telavivská laboratoř věnovala již léta výzkumu. „Bílkovina CD24 se nachází na povrchu buněk a hraje velkou roli při regulaci imunitního systému,“ vysvětlila Shira Shapirová, jedna ze zaměstnankyň laboratoře vyvíjející tuto látku.

Po aplikaci druhé dávky covidové vakcíny se v Izraeli nakazilo minimum lidí, většina navíc s lehkým průběhem

„Přípravek se inhaluje denně několik minut po dobu pěti dnů,“ píší výzkumníci. „Lék je zaveden přímo do srdce bouře – plic – tedy na rozdíl od jiných látek, které se buď omezují na určitý cytokin, nebo působí komplexněji, ale mají mnoho vedlejších účinků, EXO-CD24 se podává lokálně, a zároveň má výraznou účinnost bez vedlejších nepříznivých jevů,“ vysvětlují vědci.

Lék musí nyní projít dalšími fázemi testování, vedení tamní nemocnice ho nicméně považuje za průlomový. „Výsledky první fáze jsou skvělé a přesvědčují nás, že zkoumaná metoda funguje,“ uzavírá ředitel nemocnice Roni Gamzu pro izraelský deník.

Autor: Vojtěch Svěrák
  • Vybrali jsme pro Vás