19. září 2019 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nahrávky UFO jsou skutečné, potvrdilo americké námořnictvo. Podobné objekty prý piloti potkávají často

Nahrávky byly zveřejněny v letech 2017 a 2018 americkou organizací To The Stars... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nahrávky byly zveřejněny v letech 2017 a 2018 americkou organizací To The Stars... | foto: To The Stars Academy of Arts & Science

Washington Americké námořnictvo potvrdilo, že tři nahrávky z let 2004 a 2015, které zachycují UFO, jsou skutečné. Záběry neidentifikovatelných, velmi rychle se pohybujících objektů zveřejnila americká ufologická společnost. Neznámé předměty, které jsou patrné na zveřejněných videích, jsou podle námořnictva prý jen špičkou ledovce. Piloti se s podobnými předměty prý setkávají poměrně často.

Nahrávky byly zveřejněny v letech 2017 a 2018 americkou organizací To The Stars Academy of Arts & Sciences, která se zabývá zkoumáním neidentifikovaných létajících předmětů (UFO), jenž zachytí radary Pentagonu. Záznamy, na kterých je patrný podivný,  rychle se pohybující obdélníkový objekt, tehdy vyvolaly velký rozruch.

Námořnictvo Spojených států amerických až nyní potvrdilo, že videonahrávky pořízené v letech 2004 a 2015 jsou skutečné. Jeho mluvčí Joe Gradisher pro CNN uvedl, že objekty, které byly zřetelné ze tří odtajněných vojenských záznamů, nelze identifikovat a jedná se tedy o UAP (unidentified aerial phenomena - tedy neidentifikovatelný vzdušný fenomén), který kamery zachytily pomocí infračervených senzorů.

UFO jako stigma

Gradisher uvedl, že americké námořnictvo se snaží být v souvislosti s UAP transparentní i proto, aby se piloti ve výcviku nebáli podobné anomálie hlásit a případně tak neohrožovali svou vlastní bezpečnost. „Vpády UAP do našich výcvikových prostorů jsou poměrně časté a představují pro letce i naše operace určitá bezpečnostní rizika,“ řekl. Objekty zachycené na videonahrávkách jsou podle něj prý jen zlomkem toho, s čím se letci během výcviku potýkají.

  • UFO (udentified flying object) - neidentifikovaný létající předmět
  • UAP (unidentified aerial phenomena) - neidentifikovatelný vzdušný fenomén

„Po mnoho let piloti anomálie ve vzdušném prostoru vůbec nehlásili, především kvůli stigmatizaci, která je s tématem UFO nebo UAP spojená. Problematická je především terminologie a všemožné teorie, které pojednávají o tom, co na videích je, či není,“ dodal Gradisher. Podpora letců je proto jediná možnost, jak zjistit, co jsou tyto neidentifikovatelné vzdušné fenomény zač a tím napomoci vědcům k dalšímu výzkumu.

První nahrávku v roce 2004 pořídil dnes již bývalý pilot amerického námořnictva David Fravor. Ten byl tehdy během rutinní tréninkové mise v bojovém letounu F/A-18 Hornet odvolán, aby prověřil záhadné objekty, které radar zachytil nad oceánem. „Předměty byly bílé, podlouhlé a směřovaly na sever. Pohybovaly se velice nepravidelně, jako když si házíte s pingpongovým míčkem o zeď,“ popsal situaci v roce 2017 CNN. Jakmile se k podivným předmětům přiblížil se svým letounem, okamžitě změnily svůj směr na jih a podle pilotových slov zmizely za méně než dvě sekundy.

Další dvě videonahrávky pochází z roku 2015. Dva piloti, kteří podivný objekt zachytili se nejprve domnívali, že jde o dron.

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...