130 let
Anders Fogh Rasmussen

Anders Fogh Rasmussen | foto: ČTK

NATO a Rusko zváží propojení protiraketových systémů

Svět
  •   16:18aktualizováno  17:01
BRUSEL - Severoatlantická aliance a Rusko začnou na svém sobotním summitu v Lisabonu společně zkoumat možné propojení svých protiraketových obranných systémů. Oznámil to generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Lisabon bude svědkem nového začátku mezi Ruskem a NATO, dokonce to lze zobecnit na nový začátek mezi Ruskem a Západem, prohlásil šéf aliance na tiskovém konferenci v Bruselu.

"Očekávám, že summit NATO-Rusko rozhodne, že se začne společně zkoumat možnost, jak vytvořit společnou protiraketovou obranu. Myslím si, že je reálné mít vazbu mezi oběma systémy, což by umožnilo výměnu údajů a informací", uvedl Rasmussen.

Společné zkoumání spolupráce v protiraketové obraně by se podle něj mohlo rozšířit na otázky, které by se týkaly možného sdílení nákladů a vzájemné účinnosti obou systémů.

Zdůraznil, že očekávaný krok jasně ukazuje, že západní obranné protiraketové systémy nejsou namířené proti Rusku. "Pokud je Rusko ohrožováno, tak z jiných oblastí světa, ne ze Západu," zdůraznil Rasmussen. Je podle něj vyloučené, že by aliance a Rusko na sebe zaútočily.

Čtěte také:

Ruský prezident Dmitrij Medveděv nedávno sdělil, že je připraven posoudit nabídku NATO ohledně spolupráce Ruska s aliančním projektem protiraketového štítu. Ruský ministr obrany Anatolij Serďukov poté minulý měsíc prohlásil, že Rusko je připraveno jednat o protiraketovém štítu NATO, pokud bude bráno za plnohodnotného partnera.

Rusko bylo tvrdě proti plánu bývalé americké vlády vybudovat v Evropě protiraketový deštník. Tehdejší americký prezident George Bush plán zdůvodňoval především údajnou íránskou hrozbou. Rusko mělo podezření, že štít má být namířen i proti němu, a to tím víc, že některé jeho prvky měly být blízko jeho hranic - rakety v Polsku a radar v Česku.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás